Okumanın yaşı yok dedirten olay!

Okumanın yaşı yok dedirten bir olay meydana geldi. Edirne’de yaşayan ve geçimini hurdalık ile sağlayan 72 yaşında bir kişi girdiği üniversite sınavını kazandı.

Okul okumanın yaşı olmadığı her zaman söylenen bir konudur. İsteyen her insan istediği zamanda eğitim alabilir. Eğitim almak ise kişiyi her zaman ileriye taşıyan önemli bir durumdur.

72 YAŞINDA ÖRNEK OLDU

Edirne’de yaşayan ve hurdacılık yapan Şevki Kılıç, 72 yaşında olmasına rağmen tüm öğrencilere örnek oldu. Üniversite kazanan Kılıç’ın, üniversiteye kaydını ise rektör gerçekleştirdi. Trakya Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nü kazanan Kılıç’ın, Balkan Kongre Merkezi’ndeki okula kayıt işlemleri Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu tarafından yapıldı. Konu ile ilgili konuşan Tabakoğlu, Kılıç’ı “okumanın yaşı yok” dedirttiği için başarısını kutladı ve üniversite yayınlarından kitapları hediye olarak verdi. Kılıç Rektör Tabakoğlu’na teşekkürlerini sunarken açıklama da yaptı. Kılıç açıklamasında günde en az 50 sayfa kitap okuduğunu, bunu yapamadığında kendini kötü hissettiğini aktardı.

TEKLİF EDİLEN BURSU REDDETTİ

Başarısından dolayı üniversitede rahat okuyabilmesi için Kılıç’a Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan burs teklif etmişti. Kılıç ise bu teklifi kabul etmemişti, yalnızca kurs ve kitap yardımı yapılırsa eğer kabul edebileceğini sözlerine eklemişti.

BU HİKAYE BAŞARI KOKUYOR

Şevki Kılıç, Açık Öğretim Lisesi’ni tamamlamıştı ve şaşırtıcı da olsa 40 yaşında diplomasına kavuşmuştu. İstanbul çalışırken İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nü ve sonrasında da Karabük Üniversitesi’ni kazanan Kılıç, okuma fırsatını bulamamıştı. Okuma aşkı hiç bitmeyen Kılıç, üniversite sınavlarına girmeye devam etti. Bu azmi ile geçtiğimiz sene de Kırklareli Üniversitesi Çağdaş Türk Lehçeleri Bölümü’nü kazanmış ve kaydını yaptırmıştı. Ekonomik problemlerden dolayı kaydını dondurmak durumunda kalan Kılıç, bu sene Trakya Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nü kazanması ve yerleşmesi ile büyük sevinç yaşadı.

KIT KANAAT GEÇİNİYOR

Üniversite okuma hayali hep olan Kılıç, yarım kalan bu hayalleri nedeni ile hep mutsuz olmuştu. Öğretim masraflarını nasıl çıkaracağını da önceden açıklayan Kılıç, öğlen ve akşam yemeğini ucuz yiyerek ve ulaşımı da yaşından dolayı ücretsiz yaparak okumayı hesapladığını söylemişti.

Okumanın yaşı yok dedirten olay!
4.9 Puan
Değerlendirme
loading...

İlişkili yazı

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.