Öğrencilere 15 tatilde ödev yok

Türkiye’de milyonlarca ilk ve ortaöğretim ile lise öğrenci için yarıyıl tatil dönemi önümüzdeki haftadan itibaren başlayacak.

20 Ocak günü karnelerini alacak olan öğrenciler 23 Ocak Pazartesi gününden itibaren 15 gün sürecek olan sömestr tatiline başlayacak. 15 tatil dönemi öncesinde milyonlarca öğrenci için sevintiren haber Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’dan geldin. Okullarda okutulacak olan müfredat üzerinde kapsamlı değişimler yapmak için çalışmalarını sürdüren Milli Eğitim Bakanlığı, sömestr dönemi öncesinde öğretmenlere ve okullara bir bilgilendirme notu göndererek öğrencilerden 15 günlük tatil boyunca ödev istenmemesi konusunda hatırlatma yaptı.

Öğrenciler sosyal kültürel faaliyetlere yönlendirilecek

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz da konuya ilişkin bir açıklama yaparak, sömestr döneminde öğrencileri zorlayacak ve tek tip çalışma sistemine yönlendirecek, test çözme ve özet çıkarılması gibi ödevler istenmeyeceğini aktardı. Eğitim dönemi boyunca her iki yarıyılda da yeterince ders çalışmak ve ödev yapmak zorunda kalan öğrencilerin ödev yapmak yerine sanatsal, kültürel ve spor faaliyetlerinde bulunması amaçlanıyor.

Sadece akademik bilgilerle dolu öğrenciler yerine…

Bakanlıklarının öncelikli hedeflerinin sadece akademik ve teorik bilgilerle donanmış öğrenciler yetiştirmek olmadığını aktaran Bakan Yılmaz, sosyal ve kültürel faaliyetlerle bulunan, manevi ve milli değerlerine sahip çıkan bireylerin yetiştirilmesine katkı yapmak istediklerini belirtti. Öğretmenlerden öğrencilerine bu sömestr döneminde ev ödevi vermemesini isteyen Bakan Yılmaz, ödev yerine öğrencilerin kendisini tanımasına, anlamasına katkı yapacak çalışmalara yönlendirilmesini talep etti.

Bakan Yılmaz açıklamasında, okullardaki eğitim ve öğretimin verimli olabilmesi için öğretmen ve velilerin işbirliği içerisinde çalışmasının önemine de değindi. Bu konuda başarılı olunması için de okulda elde edilen kazanımların okul dışında gerçekleştirilen sosyal ve kültürel faaliyetlerle desteklenmesi gerektiğini sözlerine ekledi.  Okul dışında yapılan faaliyetlerin derslerde öğrenilen bilgiler ile köprü kurması için velilere de öğretmenler kadar görev düştüğü hatırlatıldı.

Bakan Yılmaz: Karne amaç değil araçtır

Sömestr döneminde öğrencilere ödev verilmeyeceğini müjdeleyen Bakan Yılmaz, karnelerin başarı için bir amaç değil araç olduğunun unutulmaması gerektiğini de ifade etti.

Öğrencilere 15 tatilde ödev yok
4.9 Puan
Değerlendirme
Ahmet ÖZTÜRK
İstanbul Üniversitesi gazetecilik bölümü mezunu olan Ahmet Öztürk, 31 yaşındadır. Daha çok ekonomi ve eğitim alanlarıyla yakından ilgilenen Öztürk, birikmiş bilgi ve deneyimini kurucusu olduğu bilirmiydin.com haber portalında okurları ile paylaşmaktadır.
 
 
İmtiyaz Sahibi, Ekonomi ve Eğitim Yazarı
E-Posta: ahmet.ozturk@bilirmiydin.com
İletişim: 0535 508 12 24
loading...

İlişkili yazı

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.