Özel yeteneklere sahip öğrenci alımı başladı

2016-2017 eğitim öğretim yılında özel yetenekli öğrencilerin eğitim hakkı kazanacağı Bilim ve Sanat Merkezleri (BİLSEM) sınavlarına öğrenci yönlendirme süreci başladı.

Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Celil Güngör, özel yetenekli öğrencilerin eğitiminin BİLSEM’de yapıldığını açıkladı. Güngör,  80 ilde ve 106 merkezde faaliyet gösteren BİLSEM ilkokul, ortaokul ve lise çağındaki çağındaki 25 bin öğrencinin Bakanlık tarafından açılan BİLSEM’de eğitim aldığının altını çizdi.

PROJE TABANLI EĞİTİM

Bu merkezlerde öğrencilerin, ders saatleri dışında kişisel yeteneklerine göre proje ve etkinlik tabanlı bir eğitim aldıklarını vurgulayan Güngör, bu eğitimlerin farklı disiplinleri bir arada kapsayacak şekilde verildiğini hatırlattı. Güngör bu eğitimlerin, öğrencilerin yetenek ve kendi istekleri doğrultusunda yazılım, mekatronik, drama, yabancı dil, liderlik, yenilenebilir ve sürdürülebilir enerji, astronomi ve uzay, havacılık, arkeoloji, akıl ve zeka oyunları gibi çok farklı konularda verildiğini ifade etti.

25 BİN ÖĞRENCİ EĞİTİM ALIYOR

Önceki yıllarda BİLSEM’e öğrenci seçiminin sadece 4’üncü sınıfta olduğunu açıklayan Güngör, 2014-2015 eğitim öğretim yılıyla birlikte artık sınavların ilkokul 2, 3 ve 4’üncü sınıflar için yapıldığını söyledi. Güngör 4 bin 352’inin genel zihinsel alanda, 2 bin 225 öğrencini görsel sanatlarda, bin 424 öğrencinin de müzik alanında olmak üzere toplam 8 bin öğrencinin bu kurumlara kayıt hakkı kazandığını, son tanılamayla da BİLSEM’de okuyan toplam öğrenci sayısının 25 bini bulduğunu açıkladı.

YENİ ÖZEL ÖĞRENCİ DÖNEMİ

Genel müdür Güngör, 2016-2017 eğitim öğretim dönemi için sınıf öğretmenlerinin öğrenciler için hazırlanan gözlem formlarını doldurması ve BİLSEM sınavlarına yönlendirmesi sürecinin başladığını açıkladı. Bu yıl ilk defa 1,2 ve 3’üncü sınıf öğrencileri için tarama sınavı uygulaması tablet üzerinden gruplar halinde ve 81 il merkezinde interaktif bir şekilde yapılması planlandığını söyleyen Güngör, tarama sınavlarında uluslararası normlara uygun bir uygulama olacağını ve belirlenen barajı geçen öğrencilerin BİLSEM’de okumaya hak kazanacağını açıkladı.

Ayrıca Güngör,  BİLSEM öğrencilerini yetiştirecek öğretmenler için de bir çalışma başlatıldığını açıkladı. Bu öğretmenlerin uluslararası düzeyde projeler ve yayınlar yapmış olanlar arasından seçileceğini belirtti.

Özel yeteneklere sahip öğrenci alımı başladı
4.8 Puan
Değerlendirme

Ahmet ÖZTÜRK
İstanbul Üniversitesi gazetecilik bölümü mezunu olan Ahmet Öztürk, 31 yaşındadır. Daha çok ekonomi ve eğitim alanlarıyla yakından ilgilenen Öztürk, birikmiş bilgi ve deneyimini kurucusu olduğu bilirmiydin.com haber portalında okurları ile paylaşmaktadır.
 
 
İmtiyaz Sahibi, Ekonomi ve Eğitim Yazarı
E-Posta: ahmet.ozturk@bilirmiydin.com
İletişim: 0535 508 12 24
loading...

İlişkili yazı

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.