Nintendo’nun NX gizemi kesintisiz devam ediyor

Bilim ve teknoloji dünyasındaki marka savaşları devam ediyor. Her geçen gün gelişen teknolojilerin birebir yansıdığı alanların başında oyun konsolu sektörü geliyor.

Oyun konsollarında yıllar önce kabloların kalkması ile başlayan devrim artık bambaşka bir boyut aldı. Öyle ki geliştirilen yeni teknolojiler oyun dünyasında bilgisayar, internet gibi diğer tüm sektörlerde yaşanan rekabete oranla çok daha gelişmiş bir durumda ve daha net bir mücadele söz konusu. 2000’li yıllardan sonra Playstation, XBox ve Wi gibi oyun konsolları, önce kendisini sonrasında da diğer iki rakibini geride bırakmak üzere her adımlarını ayarlıyor. Aslında SEGA’yı da unutmamak lazım ama onlar 2000’lerin teknolojilerine yenik düştü diyebiliriz.

ONLARIN REKABETİ OYUNSEVERLERE YARIYOR

Bu üçlü arasındaki rekabet oyunseverlerin yıllardır çok alıştığı bir durum zaten. Sony, Playstation’ı ile Microsoft XBox’ı ile Nintendo ise Wi’si ile aslında her daim oyunseverlere daha farklı oyun keyfi yaşatmak için yeni teknolojiler geliştiriyor.

Bu güçlü rekabet üçgeninin içerisinde 2016 yılının en çok merak edilen konusu ise Nintendo’nun yeni oyun platformu NX oldu. Merak konusu oldu, çünkü NX hakkında tek bir cümlelik ipucundan fazla bilgi yok. O bilgi de Nintendo’nun patronu Shigeru Miyamoto’nun güçlü rakiplerinin çıkaracağı konsollardan çok daha farklı bir konsolu piyasaya süreceklerini açıklamasından ibaret. Bu tek cümle dışında son zamanlarda görmeye çok alıştığımı bilgi sızıntısı, ürünün görselinin sosyal medyaya düşmesi, cihaz hakkında teknik özelliklerin teknoloji kulislerinde konuşulması türünden bir gelişme henüz yaşanmadı. Gizliliği büyük bir titizlikle korunan Nintendo NX’in 2017 yılının mart ayında tanıtılması bekleniyor.

nintendo-gizemi

YENİ NİNTENDO NX KARTUŞLU MU OLACAK?

Pek çok teknoloji yazarı ve bloggerın ihtimal vermemsine karşın Nintendo’nun geçtiğimiz aylarda bir kartuş patentini alması , yeni Nintendo NX’te eski oyun konsollarındaki gibi kartuşlu olma ihtimalini akıllara getiriyor. Ama kartuş olma olasılığı günümüz teknolojisine bakıldığında çok geri kalmış bir yapı anlamına geliyor.

 

loading...

İlişkili yazı

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.