Nintendo yeni oyun konsolu Switch’i duyurdu

Oyun konsolu dünyasında gözler Playstation 4’ün yeni modellerine çevrilmişken, bir başka dev konsol üreticisi Nintendo’dan beklenen hamle geldi.  Japon şirketin hamlesi ise mobil oyun konsolu oldu ve Nintendo Switch’i tanıttı

Yaz boyunca Pokemon Go’nun duyurulması ve oyuna gösterilen aşırı ilgi nedeniyle yoğun dönemler geçiren Nintento, 2016 yılının sonunda bir bomba daha patlattı.Şirketin yeni piyasaya sürdüğü cihaz ise bir oyun konsolu olmakla beraber şimdiye kadar gördüklerimizden biraz daha faklı mantığa ve kullanım tarzına sahip…

HER YERDEN OYUN SLOGANI İLE PİYASAYA SÜRÜLDÜ

Japon şirketin mühendisleri tarafından her yerden oyun oynanabilmesini sağlamak amacıyla geliştirilen ve Nintendo Switch adı verilen konsol, ister yanınızda taşıyabileceğiniz mobil bir oyun konsolu, isterseniz de aparatını devreye sokarak bir televizyon ekranı üzerinden oyun oynama keyfi sunuyor.  Zaten Nintendo Switch’in piyasaya tanıtılırken her yerden oyun oynayabileceğiniz bir cihaz iddiasıyla teknoloji dünyasına sunuldu.  Nintendo Switch 2017 yılın Mart ayında satışa sunulacak.

Yıllar önce Gameboy ile hayatımıza kısmen de olsa ilk taşınabilir oyun konsollarını sokan Nintendo, yeni ürünü Switch ile de Playstation, Xbox ve Wii seviyesi kadar olmasa da tablet ve akıllı cihazlardan daha kaliteli oyun seviyesini Switch ile yakalamaya çalışacak. Zaten şirketin yaptığı açıklamaya göre Nintendo Switch ile yüksek kalitede ve çözünürlükteki oyunlar oynamak yerine bir daha orta seviye oyunlarla oyunseverleri yakalamaya çalışacak.

PLAYSTATION İLE TABLET OYUNLARININ ARASINDA BİR KALİTE

Aslında Nintendo Switch’i tanıtırken mobil oyun konsolu ifadesini de bu nedenle tercih ettiğini açıkladı. Zira, Nintendo Switch’i aparatları ile birlikte sabit bit oyun konsoluna çevirdiğinizde, Playsatation ve Xbox gibi rakipleri ile boy ölçüşemeyeceğini Nintendo da kabul ediyor. Ama uzun zamandır sessiz kalan mobil oyun konsolu piyasası da Nintedo’nun bu hamlesi ile biraz hareketlenecek gibi görünüyor. Son yıllarda tabletlerin ve akıllı telefonların önlenemeyen yükselişi ve her geçen gün yükselen ekran çözünürlüğü, grafik ve işlemci hızları nedeniyle bu cihazları için oluşan oyun piyasası da çıtayı yükseltmişti. Bu açıdan bakıldığında Playstation gibi mobil oyun konsolunda etkin bir şirketin yeni bir ürün çıkarma konusunda istekli olmayışını da teknoloji camiası hoş karşılıyordu. Bakalım Nintendo Switch ile mobil oyun konsolu dünyasında dengeleri nasıl değiştirebilecek?

Nintendo yeni oyun konsolu Switch’i duyurdu
4.9 Puan
Değerlendirme
loading...

İlişkili yazı

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.