Nanoteknoloji teknoloji kimya müfredatına girdi

Uzun zamandır Milli Eğitim Bakanlığı tarafından üzerinde çalışılan yeni müfredat kapsamında alınan son karar ile nanoteknoloji dersi lise öğrencileri için kimya ders taslağındaki yerini aldı.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından alınan karar ile geleceğin bilimi olarak adlandırılan ve maddenin milimetrenin milyonda biri kadar küçültme özelliğinin araştırıldığı bilim alanı liselerdeki kimya dersi müfredatına alındı.

Yeni müfredat içerisinde hangi dersler var?

Müfredatta enerji kaynakları ve bilimsel gelişmeler adlı ünite içerisinde yer alacak olan konu ile öğrenciler biyokütle, bor ve sürdürülebilir yaşam ile kalkınma konularını da görecekler.  Ayrıca MEB müfredatında 9.sınıf kimya dersi kitabında yer alacak olan “simyadan kimyaya” isimli ünite ile de öğrenciler kimyanın bir bilim haline gelme aşamalarını öğrenecekler.  Bu ünitede madde hakkındaki ilk deneyimlerin sınama yanılma yolu ile öğrenilmeye başlandığı da vurgulanacak. Ayrıca bu bilim dalının gelişim sürecinin farklı topraklarda nasıl ve hangi aşamalar ile ilerlediği de öğretilecek.  İnsanların tarih içerisinde, gelişen yöntemler ile maddeye bakış açılarının da nasıl değiştiği öğrencilere detaylı bir şekilde anlatılacak.

Teorik bilginin yanı sıra ünlü düşünürlerin çalışmaları da müfredata girdi

Derste Kimya bilimine katkısı olan antik dönem düşünürleri olan Empodokles, Democritos, Aristo ve İslam bilim dünyasına katkısı olan düşünürler olan İbn-i Sina, El Biruni, Batılı bilim insanları olan Robert Boyle ile Antoine Lavoisier ‘in çalışmalarından da bahsedilecek.

Türk bilim adamlarından da bahsedilecek

Ayrıca 11. sınıf kimya derslerinde ise Prof. Dr. Oktay Sinanoğlu’nun biyografisi ve tepkime mekanizmaları üzerine yaptığı çalışmalardan bahsedilirken 9. Sınıf Kimya öğrencilerine de Nobel Ödüllü Türk bilim insanı Prof. Dr. Aziz Sancar’ın yaşamı ve DNA onarımı ile ilgili yaptığı çalışmalardan bahsedilecek.  Müfredata 12. Sınıf öğrencileri Kimya dersleri için ise enerji kaynakları ve bilimsel gelişmeler ünitesinde fosil yakıt, kömür, petrol, doğalgaz kavramları anlatılacak. Öğrenciler aynı isimli ünitede geleceğin bilimi olarak görülen nanoteknoloji alanındaki gelişmeleri de öğrenecekler.

Nanoteknoloji teknoloji kimya müfredatına girdi
4.9 Puan
Değerlendirme

Ahmet ÖZTÜRK
İstanbul Üniversitesi gazetecilik bölümü mezunu olan Ahmet Öztürk, 31 yaşındadır. Daha çok ekonomi ve eğitim alanlarıyla yakından ilgilenen Öztürk, birikmiş bilgi ve deneyimini kurucusu olduğu bilirmiydin.com haber portalında okurları ile paylaşmaktadır.
 
 
İmtiyaz Sahibi, Ekonomi ve Eğitim Yazarı
E-Posta: ahmet.ozturk@bilirmiydin.com
İletişim: 0535 508 12 24
loading...

İlişkili yazı

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.