Mükemmeliyetçiyseniz uyku sorunu yaşayabilirsiniz

Çağımızın en yaygın rahatsızlıklarından biri olarak bilinen uykusuzluk üzerine çok dikkat çekici bir araştırma yayımlandı.

İngiliz bilim insanlarının yaptığı son araştırma uykusuzluğun psikolojik nedenleri anlamında adeta çığır açtı. Northumbria ve Oxford üniversitelerinde görevli araştırmacıların yaptığı uykusuzluk araştırmalarına göre, mükemmeliyetçi bir karaktere sahip kişilerin yaşadığı kaygı sorunları da uyku düzeni üzerinde olumsuz etkiye sahip. Bir başka deyişle, İngiliz bilim insanları mükemmeliyetçi kişiliğe sahip bireylerin, uyku kalitesi anlamında pek de mükemmel olamadıkları ortaya çıktı.

78 denek üzerinde araştırma yapıldı

İngiltere’de gerçekleştirilen araştırma için 78 kişi denek olarak kullanıldı. Uyku verimliliği ile  depresyon ve psikolojik sorunlar, kaygılar ve mükemmeliyetçilik arasındaki ilişkiyi ortaya koymak isteyen araştırmacılar, 78 deneğin 39’unu uyku sorunu yaşamayan, 39’unu ise geceleri düzenli bir uykuya sahip olamayanlar arasından seçti.

Belirlenen 78 kişi üzerinde de aynı kişilik testleri uygulandı. Bu testlerde kişilerin kaygı bozukluğuna sahip olup olmadığı, mükemmel olma endişesi taşıyıp taşımadığı, depresyonda olma oranları gibi konuları araştıran sorular yöneltildi. Elde edilen cevaplar analiz edildi ve mükemmel olma kaygısı taşıyanların uyku bozukluğu hastalığı ile savaştığı ortaya çıktı.

Uykusuzluk ile mükemmeliyetçilik arasında kısır bir döngü var

Üstelik uykusuzluk, mükemmeliyetçilik ve kaygı bozukluğu arasında bir kısır döngü olduğu gözler önüne serildi. Uykusuzluk çekenlerin büyük bir çoğunluğunun mükemmeliyetçi bir karakterde olduğu, bu karakterleri nedeniyle kaygı bozukluğu taşıdıkları ve bu tablonun da uyku düzenlerini olumsuz etkilediği belirtildi. Aynı araştırmada ortaya çıkan bir başka sonuç ise beklentileri karşılamadı ve depresyon ile kalıcı uyku bozukluğunun bir ilişkisi olmadığı anlaşıldı.

Yapılan araştırmada elde edilen sonuçların uykusuzlukla mücadele konusunda tıp dünyasına çok faydalı bilgiler verdiği aktarılırken, uykusuzluk sorununda psikolojik etkilerin daha fazla olduğu tezi güçlenmiş oldu.

Çok fazla dijital yaşam uykusuzluğu tetikliyor

Yoğun çalışma hayatı, düzensiz beslenme ve sosyal sorunlar nedeniyle uykusuzluk çekenlerin sayısı hiç de küçük görülecek türden değil. Yaşam şartlarının yanı sıra gün içerisinde her geçen gün artan bilgisayar monitörü, telefon, tablet veya televizyon ekranlarına çok fazla bakanların uyku verimliliğinin düştüğü biliniyordu.

Mükemmeliyetçiyseniz uyku sorunu yaşayabilirsiniz
4.9 Puan
Değerlendirme

loading...

İlişkili yazı

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.