Milyonlarca lirayı sigorta şirketlerinde unuttular

Geçtiğimiz yıllarda onlarca kez haber konusu olan banka hesaplarında parasına unutan banka müşterilerinden sonra son dönemlerde sigorta şirketlerinde alacağını unutanlar da gündeme gelmeye başladı.

Banka hesaplarında her yıl unutulan milyonlarca liranın yanı sıra vatandaşlar hayat sigortalarındaki ve trafik poliçelerindeki hasar ödemelerini de unutuyor. Sigorta şirketlerin unutulan paralar için 2013 yılında yapılan yeni düzenleme sonrası artık çekilmeyen bu paralar devlete kalacak. Yani sigorta şirketinden alacağı olup da unutanlar eğer 15 Haziran’a kadar hak ettikleri bu paraları gidip hesaplarına çekmezlerse, bu ödemeler Hazine’ye ait Güvence hesabına aktarılacak.

15 Haziran’a kadar çekilmezse devlete kalacak

Yasal düzenleme gereği sigorta şirketleri de bankalar gibi hesaplarda unutulan tutarları ve hesap sahiplerinin bir listesini yıl başından itibaren yayımlayarak, 15 Haziran tarihine kadar bu kişilere telefon ya da posta yoluyla çağrıda bulunuyor. Telefonla ulaşılamaması veya postanın hesap sahibine ulaşmaması durumunda ise 15 Haziran’a kadar paralar banka ya da sigorta şirketinin hesaplarında bekletilmeye devam ediyor. 31 Haziran 2017 itibarıyla ise bu paralar Güvence Hesabı’na aktarılmış olacak.

En çok unutulan sigorta türü hayat poliçeleri

Devlet tarafından kurulan Güvence Hesabı’nda tutulan kayıtlara göre 2016 yılında sigorta şirketlerinde en fazla unutulan poliçe türleri arasında başı hayat sigortaları çekiyor. 10 yıllık ya da 20 yıllık hayat sigortası poliçesi yaptırıp, bir süre ödedikten sonra ödemeleri durduran vatandaşların aradan geçen uzun zaman zarfında bu paraları unuttuğu gözlemleniyor. Zamanında iptal etmek isteyip de oluşacak kesinti nedeniyle iptal edilmeyen bu poliçelerde toplanan küçük ödemeler, zaman içerisinde gelen faizlerle birlikte sahibinden habersiz büyümeye de devam ediyor.

Her yıl milyonlarca lira Güvence Hesabı’na aktarılıyor

Güvence Hesabı Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre 2016 yılından unutulan ve 15 Haziran 2017 tarihinden sonra devlete kalacak olan meblağ 42 milyon 99 bin 911 lira olacak. Güvence Hesabı’na aktarılan meblağlar 2016 yılında 28.8 milyon lira, 2015 yılında 24.6 milyon lira ve 2014 yılında ise 16.5 milyon lira olmuştu.

Milyonlarca lirayı sigorta şirketlerinde unuttular
4.9 Puan
Değerlendirme

Ahmet ÖZTÜRK
İstanbul Üniversitesi gazetecilik bölümü mezunu olan Ahmet Öztürk, 31 yaşındadır. Daha çok ekonomi ve eğitim alanlarıyla yakından ilgilenen Öztürk, birikmiş bilgi ve deneyimini kurucusu olduğu bilirmiydin.com haber portalında okurları ile paylaşmaktadır.
 
 
İmtiyaz Sahibi, Ekonomi ve Eğitim Yazarı
E-Posta: ahmet.ozturk@bilirmiydin.com
İletişim: 0535 508 12 24
loading...

İlişkili yazı

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.