Milli Eğitim Bakanlığı’ndan şişirilmiş not hamlesi

Türkiye’de eğitim sistemi içerisinde son yıllarda en fazla aşama kaydeden alanların başında özel okullar geliyor. 2010 yılında çocuklarını özel okullara kaydettirmek isteyen veliler devlet desteği verilmesiyle başlayan süreçte, birçok özel okul yatırımlarını artırdı. Türkiye’nin okul ve derslik ihtiyacının kapatılmasında çok önemli rol oynayan özel okullar hakkında yapılan düzenlemelere bir yenisi daha eklendi.

Öğrenciler yarı yıl tatiline başladığı bugünlerde Milli Eğitim Bakanlığı,  Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’te çok köklü değişikliklere gidildi. Uzun zamandır üzerinde çalışılan ve yürürlüğe sokulan yeni yönetmelik ile özel okullara yönelik kamuoyunda oluşan en büyük soru işaretlerinden bir tanesi de giderilmiş oldu. Milli Eğitim Bakanlığına gelen özel okullarda ‘şişirilmiş not’ şikayetlerin artması üzerine hem denetimlerini artıran Bakanlık, sorunu çözebilmek ve caydırıcı etkisi anlamında önemli bir değişiklik yaptı.

Her defasında para cezası 5 katına çıkarılcak

Yeni düzenlemeye göre Milli Eğitim Bakanlığı adına denetimleri gerçekleştirilen birimlerce özel okullarda öğrencilere sınavda abartılmış ve hak edilmemiş notlar veren kurumlar hakkında idari işlem yapılacak. Şişirilmiş notlar verildiği tespit edilen bu okullara ilk sefer için asgari ücretin 5 katı idari para cezası uygulanacak. Bu tespitlerin sayısı her arttığınca kesilen para cezası da 5 kat artırılacak. Yeni 2017 yılı için geçerli olan brüt asgari ücret rakamları ile hesaplandığında şişirilmiş not vermekle suçlanan bir özel okul ilk tespit için 8 bin 887 TL para cezasına çarptırılacak. Aynı suçu ikinci kez işlemesi durumunda ise 44 bin 437 Türk Lirası idari para cezası ödemek durumunda kalacak.

Üçüncü tespitte ruhsat iptalı ve 222 bin lira ceza

Üçüncü kez tekrarlanması halinde ise sadece ödenecek para cezası 5 katına çıkmayacak. Aynı zamanda cezayı alan özel okula ait kurum açma izinleri ile çalışma ve iş yeri açma ve iptal edilecek. Yani not şişirme konusunda ısrarcı davranan kurum hem 222 bin 187 lira para cezası ödeyecek hem de ruhsat ve izinlerinden olacak.

Milli Eğitim Bakanlığı hazırladığı yeni yönetmelik ile kamuoyundan gelen not şişirildiğine yönelik şikayetlerin azalmasını ve oluşan bu algının yok olmasını hedefliyor.

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan şişirilmiş not hamlesi
4.9 Puan
Değerlendirme
Ahmet ÖZTÜRK
İstanbul Üniversitesi gazetecilik bölümü mezunu olan Ahmet Öztürk, 31 yaşındadır. Daha çok ekonomi ve eğitim alanlarıyla yakından ilgilenen Öztürk, birikmiş bilgi ve deneyimini kurucusu olduğu bilirmiydin.com haber portalında okurları ile paylaşmaktadır.
 
 
İmtiyaz Sahibi, Ekonomi ve Eğitim Yazarı
E-Posta: ahmet.ozturk@bilirmiydin.com
İletişim: 0535 508 12 24
loading...

İlişkili yazı

Yorumlar

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.