Milli Eğitim Bakanlığı 2017 yılı stratejilerini açıkladı

MEB Strateji Geliştirme Başkanlığı 2017 performans programını açıklarken hedeflerini de açıkladı. MEB 2017 bütçesi için 85 milyar 162 milyon, bu yıl özel okul teşvikine ise 1 milyar 251 milyon 334 bin 800 lira bütçe ayırdığını açıkladı.

MEB Strateji Geliştirme Başkanlığı 2017 yılı Performans Programını açıkladı. MEB’in yaptığı açıklamaya göre, 2016-2017 eğitim yılında okul öncesi eğitim veren okul ve sınıf sayısı 28 bin 500’e çıkarılacak.

2017 yılı içerisinde 707 anaokulu sınıfı açılacak

Bu sene 707 anaokulu ve sınıfı açılacak ve okullaşma oranının düşük olduğu bölgelerde aileler bilinçlendirilmek için çalışılacak. Yapılan açıklamaya göre bu sene aynı zamanda tüm kademelerde okullaşma oranı arttırılacak okullaşma oranı analizleri yapılarak ortaokul ve ortaöğretime uyum programları uygulanacak. Bunun yanı sıra pansiyonlu kız Anadolu İmam Hatip liseleri de açılacak. Bu konuda ki hedef ise temel eğitimden ortaöğretime geçişte öğrencilerin ilk 5 tercihinden birisine yerleştirilmesi ve bu konu kapsamında 40 İmam Hatip Ortaokulunda Ortaokula uyum programı uygulanması hedeflendi.

17 ülkedeki 67 okul mercek altına alınacak

Milli Eğitim Bakanlığı’nın diğer temel hedefleri ise yurt dışına yeni okullar kurulması, 17 ülkedeki 67 okulun durumunu görmek ve yeni açılacak okulların ikili anlaşma işlemlerini incelemek olduğu açıklandı. Bu hedeflerin dışında öğretmenleri denetlemek içinde 5 kişilik heyetin görevlendirileceği belirtildi.

50 pansiyonlu kız anadolu imam hatip lisesi açılacak

Okullaşmanın yaygınlaşması hedefli olarak 50 pansiyonlu  Kız Anadolu İmam Hatip Liselerinin açılacağını ve Doğu, Güneydoğu Anadolu bölgesinde velilerin Kız İmam Hatip Lisesi açılması talebi ile Genel Müdürlüğe başvuru yaptığı açıklandı. Bu yıl yapılması öngörülen 50 pansiyonlu Kız Anadolu İmam Hatip Liseleri için 500 milyon lira maliyet tahmin edildiği söylendi. Bu projenin yanı sıra okullarla ilgili daha birçok yeni proje de yapılacak ve projeler 2017’de hayata geçirilmeye başlanacak.

Milli Eğitim Bakanlığı 2017 yılı stratejilerini açıkladı
4.8 Puan
Değerlendirme

Ahmet ÖZTÜRK
İstanbul Üniversitesi gazetecilik bölümü mezunu olan Ahmet Öztürk, 31 yaşındadır. Daha çok ekonomi ve eğitim alanlarıyla yakından ilgilenen Öztürk, birikmiş bilgi ve deneyimini kurucusu olduğu bilirmiydin.com haber portalında okurları ile paylaşmaktadır.
 
 
İmtiyaz Sahibi, Ekonomi ve Eğitim Yazarı
E-Posta: ahmet.ozturk@bilirmiydin.com
İletişim: 0535 508 12 24
loading...

İlişkili yazı

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.