Mikroplardan Nasıl Korunurum?

Mikroplardan Nasıl Korunurum?

İş yerinde, okulda, sosyal ortamlarda genel olarak hayatın hemen her yerinde bizi hasta edebilecek mikroplar gezinmektedir. Bu mikroplar için alabileceğimiz tedbirler vardır. Mikropları önlemek amacıyla yapmanız gerekenleri anlatmak istiyorum.

mikroplari-nasil-onlerim

Duş Alın.

Dışarıda fazla mikrop bulunduğundan dolayı iş yerinden, okuldan eve döndüğünüzde duş almak sizin faydanıza olacaktır. Özellikle bulaşıcı bir hastalığa kapılmış biriyle aynı ortamda kaldıysanız mutlaka duş almalısınız. Fakat eğer hastalığı bulaşıcı değilse duş almanıza gerek yok. Antibakteriyel sabun kullanmalısınız.

mikroplari-nasil-onlerim2

Ortak Eşya Kullanmayın.

Öncelikle diğer insanların kullandığı gıda kaplarını kullanmayın. Başkasının bardağını kesinlikle kullanmayın. Bir başkasının kıyafetini giymeyin. Çok yakın ve samimi olduğunuz insanın bile kullandığı eşyaları kullanmayın. Bu konuda çok dikkat etmelisiniz.

mikroplari-nasil-onlerim3

Bir Kalem Taşıyın.

Size ait yalnızca sizin kullanacağınız bir kalem taşıyın. Bir başkasının size sunduğu kalemi almak yerine kendi kullandığınız temiz kalemi kullanabilirsiniz.

mikroplari-nasil-onleyebilirim

Islak Mendil Taşıyın.

Islak mendili yanınızda bulundurmayı unutmayın. Elinizi mikrop dolu yerlere sürebilirsiniz, farketmeseniz bile. Pratik olarak ıslak mendilinizle kolayca halledebilirsiniz.

mikroplari-onlemek-icin-ne-yapmaliyim

Ortak Kullanılan Lavabolara Dikkat Edin.

Özellikle alışveriş merkezlerindeki lavabolar mikropların en çok bulunduğu yerdir. Zor durumda kalmadıkça kullanmayınız. Kullanacağınız zaman mutlaka dikkat etmelisiniz. Örneğin klozetin etrafını tuvalet kağıdı ile sarın ve o şekilde kullanın. Muslukları açmak için kağıt havlu kullanın. Aynı şekilde elinizi yıkadıktan sonra musluğu kapatmak için de kağıt havlu kullanın. Artık lavobolarda musluklar el hareketi ile açılsa da hala musluk kullanılan alışveriş merkezleri de mevcuttur. Ayrıca bunlar sadece alışveriş merkezlerindeki lavobolar için geçerli değildir. Ortak kullanılan her lavabo için geçerlidir.

mikroplari-nasil-onleyebilirim2

Binlerce Kişinin Ortak Kullandığı Alışveriş Sepetlerine Dikkat.

En çok mikrop yuvalarının bulunduğu bir diğer yer ise marketler ve bakkallardır. Özellikle alışveriş sepetlerinde mikrop oldukça fazladır. Bundan dolayı sepetlerin tutacağınız demir kısımlarını mutlaka ıslak mendil ile silmelisiniz. Kimlerin kullandığını ve kullananların temiz olup olmadığını asla bilemezsiniz.

mikroplari-onlemek

Gün Boyu Uygun Zamanlarda Mutlaka Ellerinizi Yıkamayı İhmal Etmeyin.

Gün içerisinde çok yoğun olabilirsiniz fakat illa ki uygun zamanlarınız da olacaktır. Bu uygun zamanlarınızda ne olursa olsun hemen ellerinizi yıkamalısınız. Sıcak ya da soğuk su ile yıkayıp mikroplardan arınmalısınız. Elinize geçen her mikrobu yüzünüze gözünüze bulaştırma oranınız oldukça yüksektir. Bundan dolayı elde mikrop olmamasına dikkat edilmelidir. Elinizi 30 saniye boyunca yıkamalısınız. İyice ovalayıp duruladıktan sonra kağıt havlu ile iyice kurulayın. Eğer elinizi yıkayacak vaktiniz yoksa ıslak mendil ile ara ara mutlaka silin.

mikroplari-onlemek-icin-el-yikamak

Yemekten Önce – Sonra ve Vücudunuzun Hassas Yerlerine Dokunmadan Önce Elinizi Yıkayın!

Yemekten önce mutlaka elinizi yıkamalısınız. Yıkamadığınız takdirde elinizdeki mikroplar ağız yolu ile vücudunuza nüfuz edecektir. Mikroplar cilde direkt nüfuz etmez, ağız, kulak, burun ve yaralar yolu ile vücuda girer. Yemek yedikten sonra da mutlaka yıkamalısınız.

Yorumlar

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.