Microsoft 2 bin 850 kişiyi daha işten çıkarıyor

Dünyanın bilişim ve teknoloji devlerinden Microsoft’ta keyifleri kaçıran bir gelişme daha yaşandı.

2016 yılının başında şirketten yapılan açıklamada yıl içerisinde bin 850 kişinin işte çıkarılacağı duyurulmuştu. Bu işte çıkarma süreçleri devam ederken yapılan yeni açıklama ile 2 bin 850 kişinin daha işten çıkarılacağı belirtildi. İlk açıklama belirtilen bin 800 kişinin dışında 2017 yılının ortalarına kadar 2 bin 850 kişinin daha işten çıkarılması ile bir buçuk yıllık süreçte Microsoft’ta işten çıkarılan sayısı 4 bin 700 kişiye ulaşacak.

NOKIA PROJESİNDE PLANLAR TUTMADI

ABD merkezli şirketin akıllı telefon pazarında beklenen satış rakamlarına ulaşamaması yaşanan bu işten çıkarma sürecinin altında yatan en önemli neden olarak gösteriliyor. Açıklanan son bilançolarda akıllı telefon kaleminin Microsoft için finanse edilmesi çok zor bir yükümlülük haline geldiği rahatça görülebiliyordu. 2015 yılında Nokia’nın akıllı telefon operasyonlarını satın alan bu konuda atılımlar yapmak isteyen Microsoft, satış operasyonları ve ürün geliştirme departmanındaki sorunları çözemeyince kar edilmesi planlanan proje bütçeye fazlasıyla yük getirmeye başladı.

İşte çıkarmalar konusunda telefon yatırımları konusunda nasıl bir yol izleyeceğine ilişkin açıklama yapmayan Microsoft’un, çok yakın bir gelecekte telefon yatırımlarında küçülmeye gitmesi bekleniyor.

WINDOWS 10’DA 1 MİLYAR HEDEFİ GECİKEBİLİR

Telefon branşında sorunlar yaşayan Microsoft’un lider olduğu işletim sistemleri alanında ise yatırımları tam gaz devam ediyor. Son olarak 2015 yılının temmuz ayında Windows 10’u piyasaya süren Microsoft, bu ürünle iligli 1 milyar cihaz hedefine ulaşmak istediğini açıklamıştı.

Ürün piyasa çıkar çıkmaz çok kısa bür süre içerisinde 100 milyon rakamını aşan Microsoft, aradan geçen 1 yılda bu rakamı 350 milyon seviyelerine kadar çıkardı. Ancak hedeflenen seviyeler olan 1 milyar rakamının hala çok uzağında olan yazılım devi, 2018 yılında olmasa bile 1 milyar cihaz hedefini yakalayabileceğine inanıyor. Microsoft yetkilileri 1 milyar cihaz hedefindeki aksaklığın Windows Phone satışlarının istenilen düzeyde olmamasından kaynaklandığını ifade ediyor. Birçok teknoloji yazarı ve 1 milyar cihaz hedefi açıklandığında bu rakamın ulaşılması çok güçlü bir hedef olduğunu dile getirmişti

Microsoft 2 bin 850 kişiyi daha işten çıkarıyor
4.8 Puan
Değerlendirme
Halil Yıldırım
28 Yaşında Yıldız Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümü mezunudur. Bilişim sektörünü yakında takip eden Yıldırım, Teknolojiye olan yoğun ilgisinden ötürü bilirmiydin.com haber portalında teknoloji haberlerini paylaşmaktadır.
 
 
Bilim ve Teknoloji Yazarı
E-Posta: halil.yildirim@bilirmiydin.com
Cep: 0530 340 32 63
loading...

İlişkili yazı

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.