Metrobüs için ekspres sefer iddiaları yalanlandı

Her gün İstanbul’da yaşayan milyonlarca vatandaşın hizmetine sunulan metrobüs hattıyla ilgili çok önemli bir iddia ortaya atıldı. Birçok medya organında aynı anda yer alan haberlerde Anadolu yakasındaki Söğütlüçeşme metrobüs durağı ile Avrupa yakasındaki TÜYAP durakları arasında ekspres seferler yapılacağı iddia edildi.

Son durağa kadar ara duraklarda durmayacak!

Sadece kalktığı durak ve varış noktasındaki durakta duracağı belirtilen ekspres seferleri yapacak olan araçlar ara duraklarda durmayacak. Pilot uygulama olarak yakın bir tarihte yürürlüğe girecek olan bu sistemde sadece 4 ana durak arasında ekspres seferler yapılacak. Söğütlüçeşme, Zincirlikuyu, Avcılar ve Beylikdüzü ana duraklar olarak açıklanmıştı.

Sosyal medyada da günün konusu oldu

Medyada birçok mecrada yer alan bu proje sosyal medyada da geniş yankı buldu. Her gün zor şartlarda ve aşırı kalabalıkla birlikte metrobüs kullanan İstanbullular yeni pilot uygulama hakkında sosyal medya hakkında görüşlerini belirtti.

İETT’den açıklama geldi: Ekspres seferler söz konusu değil!

Genel fikir olarak ekspres sefer fikri İstanbulluların hoşuna gitse de İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı hizmet veren İETT, yayımladığı yazılı açıklamayla ekspres seferler konacağına yönelik haberlerin gerçeği yansıtmadığını duyurdu.

Metrobüs güzergahlarının iyileştirilmesi ve yolculuklarda konforun artması için çalışmaları sürdürdüğünün altını çizen İETT, seferlerin mevcut sistemle devam edeceğini ve ekspres sefer uygulamasının söz konusu olmadığı ifade edildi.

Ekspres değil ring seferler yapılacak

İETT’den yapılan açıklamada, 9 Mart tarihinde uygulamaya giren pilot uygulamayla araçların ekspres sefer değil sadece ring yapacak şekilde hareket edeceği açıklandı. Yani Söğütlüçeşme, Zincirlikuyu, Avcılar ve Beylikdüzü ana duraklarında araçlar yolcuyu aldıktan sonra bekleme yapmadan seferlerine devam edecek. Yani araçlar yine her zaman olduğu gibi her durakta durmaya, yolcu indirmeye ve bindirmeye devam edecek.

İstanbulluların metrobüsleri yoğun olarak ilgi gösterdiği saatlerde araçlar zaten bu şekilde çalıştığı için işleyişte yolcular lehine konfor ve rahatlık anlamında bir değişiklik olması beklenmiyor.

Ahmet ÖZTÜRK
İstanbul Üniversitesi gazetecilik bölümü mezunu olan Ahmet Öztürk, 31 yaşındadır. Daha çok ekonomi ve eğitim alanlarıyla yakından ilgilenen Öztürk, birikmiş bilgi ve deneyimini kurucusu olduğu bilirmiydin.com haber portalında okurları ile paylaşmaktadır.
 
 
İmtiyaz Sahibi, Ekonomi ve Eğitim Yazarı
E-Posta: ahmet.ozturk@bilirmiydin.com
İletişim: 0535 508 12 24
loading...

İlişkili yazı

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.