Meme kanserinde erken teşhis çok önemli

Kadınlarda yaygın olarak görülen meme kanserinde erken teşhis büyük önem taşıyor. Bu konu dikkate alınmadığında hastalık ilerleyerek daha büyük sıkıntılara hatta yaşam kaybına neden olabiliyor.

Konu ile ilgili önemli bilgiler paylaşan Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Bahadır Ege, meme kanserinin diğer kanserler ile aynı şekilde meydana geldiğini belirtti. Normal doku hücrelerinin otonomi kazanması ile hızlı, kontrol edilemeyen bir şekilde çoğalmaların görülmesi ile meme kanserinin yaşandığını belirten Ege, ilk zamanlar çok fazla belirti ile karşılaşılmadığını vurguladı.

25 YAŞINDAN İTİBAREN EL KONTROLÜ YAPILMALI

Meme kanserinin ilk zamanlar çok fark edilmediğini aktaran Ege, hastalık ilerledikçe göğüs bölgesinde çekilme, kızarıklık ya da dokunulduğunda kitle olması gibi durumlar gösterdiğini belirtti. Diğer kanser türlerinde de olduğu gibi erken teşhisin çok önemli olduğuna vurgu yapan Ege, bu konuda halkın daha fazla bilgilendirilmesi gerektiğini söyledi.

Özellikle 25 yaşından itibaren düzenli bir şekilde göğüslere el kontrolü yapılması gerektiğini belirten Ege, bunun çok fazla zaman almayan, kolay bir işlem olduğunu ve kişinin kendisine rahat bir şekilde yapabileceğini aktardı. 40 yaşından büyük kadınların ise mutlaka senede 1 defa mamografi çektirmesi gerektiğini söyleyen Ege, bunun sebebinin 3-6 ay arasında bazı meme kanseri türlerinin belirti göstermesi olduğunu sözlerine ekledi.

MEME KANSERİNİN NEDENLERİNİ YOK ETMEK ZOR

Meme kanserinin nedenlerinin yok edilmesinin çok zor olduğuna dikkat çeken Ege, sebep olan özellikler hakkında bilgi verdi. Bu hastalığa davetiye çıkaran en önemli olayın doğum olduğunu söyleyen Ege, 30 yaşından sonra gerçekleşen gebeliklerin kadınları daha fazla risk grubuna soktuğunu belirtti. 20-30 yaş aralığında östrojen hormonunun çok aktif olduğunu söyleyen Ege, bu yaş aralığında doğum yapan ve emziren kadınların östrojen hormonuna çok fazla maruz kalmadığını vurguladı. Ayrıca ilk adetin erken yaşta gerçekleşmesi ve menopoza geç girilmesinin de yine risk oluşturduğunu söyleyen Ege, bu durumlara müdahale etme şansı olmadığından mutlaka erken teşhise önem verilmesi gerektiğinin önemine vurgu yaptı. Son olarak Ege, genetik durum, stres, bağışıklık sisteminin güçsüz olması, sigara kullanımı, obezite vs. sebeplerden de östrojen hormonunun yükseldiğinin, bunun da kanser riskini arttırdığının altını çizdi.

Meme kanserinde erken teşhis çok önemli
4.9 Puan
Değerlendirme
Semanur DELİGÖZ
Bakırköy Kız Teknik Meslek Lisesi Grafik Tasarım bölümü mezunu ve Anadolu Üniversitesi 2. sınıf öğrenci olan Semanur, bilirmiydin.com interaktif haber portalında sağlık ile ilgili gelişmeleri okurları ile paylaşmaktadır. Hobi olarak ise güzellik ve aşçılık ile ilgilenmektedir.

Sağlık ve Yaşam Yazarı
E-Posta: semanur.deligoz@bilirmiydin.com

loading...

İlişkili yazı

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.