Kronik uykusuzluk her 10 kişiden birinin problemi

Türk Uyku Tıbbı Derneği Başkan Yardımcısı Profesör Doktor Fuat Özgen, Türk toplumunda her 10 kişiden birinde ileri derecede uykusuzluk sorunu olduğunu bildirdi.

Uyku Tıbbı Kongresi ile 4. Ulusal Uyku Tıbbı Teknisyenliği Kongresi ve 7. Uyku Tıbbı Teknisyenliği Sertifikasyon Kursu programında yaptığı konuşmada Prof. Özgen, modern çağın en büyük saplık sıkıntılarından birinin uykusuzluk (insomnia) olduğunu belirtti. Her iki insandan bir tanesinin hayatının bir döneminde bu sorunla baş etmek zorunda kaldığını ve bu rahatsızlığın önümüzdeki yıllarda büyük bir halk sağlığı sorunu haline geleceğini açıkladı. Özgen, “yapılan çalışmalar neticesinde görüyoruz ki kronik yani ileri derecede insan hayatını etkileyen uykusuzluk sorununun oranı yüzde 10. Yani her 10 kişiden birinde mutlaka bu sorun var. Bu çok büyük bir rakam ve daha fazla artmasından da haklı olarak endişelerimiz var.” dedi.

SAĞLIKLI BİR YAŞAM İÇİN İYİ BİR UYKU

Dinlenmek, tamir edilmek, yenilenmek için ve en önemlisi de ölmemek için uyuyoruz çünkü uyku yoksunluğu önüne geçilmediğinde ölümler meydana gelebiliyor, diyen Özgen sağlıklı bir yaşam için iyi bir uykunun önemine vurgu yaptı.

“Biliniyor ki daha az uyuyanlar daha az yaşıyorlar ve daha fazla sağlık sorunu ile karşı karşıya kalıyorlar. Her geçen gün de bu sorun daha fazla artıyor. Uyku sadece bir dinlenme değil aynı zamanda vücudun kendi kendini tamir etme süreci. Uyku sırasında cildimiz de yenileniyor, beynimiz de, kalbimiz de, karaciğerimiz de. Uyku süresi kısaldığında bir çok hastalığa açık hale geliyoruz.” Açıklamasını yaptı.

Türk Uyku Tıbbı Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Murat Aksu da uykunun temel fonksiyonlarından birinin enerji dengesini sağlamak olduğunu belirterek, uykusuzluğun obeziteye neden olduğu dile getirdi ve “Kişi şişman olduğu için uyku sorunu yaşamaz, uyku sorunu yaşadığı için kilo almaya daha meyilli olur. Ama kilo aldıkça da uyku sorunu artar ve bu da bir döngü olarak daha fazla kilo almasını sağlar. Kişinin sağlığını kazanmak için bu döngüyü bir şekilde kırması gerekir.” dedi.

Kronik uykusuzluk her 10 kişiden birinin problemi
4.8 Puan
Değerlendirme
loading...

İlişkili yazı

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.