Konut piyasası hareketlendi, konut kredisinde faizler düştü

Türkiye konut piyasası inanılmaz hareketli günler geçiriyor. Ağustos ayı başında hükümet desteğiyle Emlak Konut GYO’nun başlattığı konut kredilerinde 0,7 faiz oranıyla 120 ay vadeli konut kampanyası piyasayı canlandırdı.

Emlak Konut GYO ile birlikte Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırımcıları Derneği (GYODER) üyesi 40 inşaat devi de benzer kampanya başlatmış, konut almak isteyen vatandaşlara aylık 0,7 faiz oranıyla 120 ay vadeli konut satışına başlamıştı.

BANKALARIN FAİZ İNDİRİMLERİ ARKA ARKAYA GELDİ

Kampanyalara o kadar yoğun talep geldi ki, normalde ayda ortalama 7-8 bin sıfır konut satılan İstanbul’da  sadece 1 haftada bin 500 konut satışı yapıldı. Bu hareketliliğe son olarak bugün bankalar da dahil oldu ve  konut kredisi faizlerini yüzde 1’e indirmeye başladı. Sabah saatlerin ilk faiz indirimi haberi Ziraat Bankası’nda geldi. Ardından TEB ve Denizbank sırasıyla faizleri indirmeye başladı. Son olarak da akşam saatlerinde Şekerbank’tan konut kredilerinde faiz indirim haberi geldi.

Konut kredilerinde yaşanan bu ani indirim haberlerinde dün Merkez Bankası’nın yasal karşılık oranlarında yaptığı 50 baz puanlık indirim önemli rol oynadı. Merkez Bankası yaptığı bu indirim ile Türkiye’deki finansal sisteme bankalar aracılığıyla 1.1 milyar liralık ek fon sağlanmış oldu. Ayrıca 600 milyon  dolarlık sağlanan ilave likidite ile de bankalar faizleri düşürmek için teknik imkanlara sahip olmuş oldu.

KONUT FİYATLARI ARTAR MI?

Faiz indirimleri ile piyasaların ve vatandaşların aklına gelen en önemli soru ise, yoğun talep sonrasında konut fiyatlarında bir artış yaşanıp yaşanamayacağı… Bu konuda görüşlerini açıklayan GYODER Başkanı Haluk Sur, bugün itibarıyla gayrimenkul sektörünün elindeki konut stoğunun 8 bin civarında olduğu, en azından bu konutlar tükenene kadar herhangi bir fiyat artışı beklenmediğini belirtti. Süre olarak da yaz sonuna kadar fiyatların şu anki seviyelerde kalacağını vurgulayan Sur, ondan sonraki süreçte arz talep dengesine göre fiyatların oluşabileceğini söyledi.

Öte yandan haftalardır her yaptığı konuşmasında kürsüden bankalara faiz indirimi çağrısı yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu çağrısı da bugün gelen faiz indirimleri ile yanıt bulmuş oldu.

Konut piyasası hareketlendi, konut kredisinde faizler düştü
4.7 Puan
Değerlendirme
loading...

İlişkili yazı

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.