Kitap ve Defter Nasıl Kaplanır?

Okul zamanı yaklaşıyor. Bazı okul kitapları ücretli olabilir. Özellikle Üniversite kitaplarına verilen ücret 2500 TL’nin üzerinde olabilmektedir. Peki bu kadar para verdiğimiz kitapları ve defterleri daha uzun ve temiz kullanmak adına ucuz bir yöntemle korumak istemez misiniz? Tabii ki istersiniz!

kitap-kaplama2

Öncelikle malzemeleri sıralayayım:

  • Kitap / Defter
  • Kaplık
  • Makas
  • Bant

kitap-kaplama1

Kaplama Kağıdı Kullanımı Nasıldır? Kitap Nasıl Kaplanır?

Tek bir kitabı kaplamak için kitabın dışını kapsayacak büyüklükte kaplama kağıdını ayarlayın. Kağıdı düz bir zemine koyun ve üzerine kitabı açık şekilde koyun. Kaplama kağıdı kitabın tam boyutunda olmaz, sağ ve sol kenar kısımlarda 2 cm ya da daha fazla miktarda pay bırakılmalıdır. Üst ve alt kısımlarda ise 1 cm pay bırakmanız yeterlidir. Eğer az pay bırakırsanız, kaplama kağıdınız yeteri kadar büyük değil demektir ve boşuna uğraşmayın olmayacaktır, kitabınız zarar görecektir.

Kaplama kağıtlarının bir çok çeşidi mevcuttur. Kalın kaplama kağıdı kullanmanız size daha fazla yarar sağlayacaktır ve daha uzun süre koruyacaktır.

kitap-kaplama3Üzerine kitabı yerleştirdiğiniz kaplama kağıdının omurga kısmını üçgen şekilde kesin. Omurga dediğim kısım kitabın sayfalarının buluştuğu orta kısımdır. Üçgen olacak şekilde iki kesik atmalısınız. Eğer bu işlemi yapmazsanız ekstradan malzeme kullanmanız gerekecek ve işinizi zorlaştıracaksınız. Çünkü kitabı kaplamada önemli bir kısımdır. O yüzden omurga olarak tabir ettim.

kitap-kaplama4

Daha sonra kenarlarını katlamaya başlayın. Ön ya da arka kapaktan başlayarak önce uzun pay bıraktığımız kısımları sıkı bir şekilde katlayın. Kaplama kağıdının aynı hizada olmasına dikkat edin. Ardından kısa kenarları da sıkı olarak katlayın. Her katlamanızda bant kullanarak kaplama kağıdınızı sabitleyin ve tutturun.

kitap-kaplama5

Aynı şekilde diğer kapağı da tamamlayın. Bu işlemi yaparken kitabın sayfalarını dik tutmak daha sağlıklı olacaktır. Ön ve arka kapağı tamamladıktan sonra kitabınızı kapatın.

Tebrikler! Kitabınızı kaplama işlemi bitmiştir. Eğer dilerseniz üzerine desen olarak farklı bir kapak da kullanabilirsiniz. Sonuçta kitabınız artık koruma altında.

kitap-kaplama6

Eğer kitabınızın daha sağlam olmasını istiyorsanız, kitabın omurga dediğimiz sayfaların birleştiği orta kısım üzerine bant geçebilirsiniz. Kullanacağınız bant koli bandı yada o kadar sağlam olan bir bant olmalıdır.

kitap-kaplama7

Kitap Kapağınızı Süsleyin!

Eski, sıkıcı, aynı ve sade kapaklardan bıktınız ve yenilik istiyorsunuz.. Tabii bu size kalmış bir durum. Buna cesaret edemeyebilirsiniz. Fakat korkulacak bir şey yok. Vahşice dilediğiniz gibi süsleyebilirsiniz. Size birkaç fikir vermek istiyorum…

Çizim ve karamalar

  • Kendiniz normal tükenmez kalem ya da fosforlu kalemlerle çizimler ve karalamalar yaparak hem doğal hem güzel bir görüntü oluşturabilirsiniz. Fakat kalem kullanımınızda özen göstermeli ve dikkat etmelisiniz.

Sticker yapıştırma

  • Renkli desenli farklı desenlerde aldığınız yapışkanlı etiket dediğimiz sticker da kullanabilirsiniz. Kitaplarınızın üstüne yapıştırarak farklı bir hava yaratabilirsiniz.

Dergi, Reklam, Gazete Kes-Yapıştır

  • Dergilerde, gazetelerde beğendiğiniz kısımları kesip kapladığınız kitabın üzerlerine yapıştırabilirsiniz. Karışık fakat hoş ve farklı bir hava verecektir.

Kitaplarınızı ve Defterlerinizi Mutlaka Etiketleyin.

Kitabınızın ve defterinizin hangi derse ait olduğunu anlamanız için pratik bir yoldur. Acil bir durumda çantanıza atacağınız kitabı aramakta zorluk çekmezsiniz. Ayrıca etikette dersin adının yanı sıra isim – soyisim, sınıf, okul numarası yazılmalıdır. İsteğe bağlı olarak telefon numaranızı ve mail adresinizi de ekleyebilirsiniz. Adres ve kimlik numarası gibi özel kısımları kesinlikle yazmayınız.

[rwp-review id=”0″]

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.