Kış aylarında gebelik yaşayanlar dikkat!

Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanı olan Op. Dr. Aslı Alay kış ayları gebelerinin dikkat etmesi gerektiği noktaları anlattı.

Op. Dr. Aslı Alay özellikle grip virüsünün kronik hastalarda, yaşlılarda ve gebelerde oldukça ağır geçtiğini hatta bazen büyük kitleleri etkileyen ve ölümcül olabilen salgınların ciddi sağlık sorunlarına sebep olduğunu açıkladı. Salgınlar içerisinde özellikle İnfluenza A’ya bağlı olan ve bu virüse yakalanıp hastalananlar içerisinden son yüz yılda 20 milyon kişinin kaybedildiğini söylemiştir.

Hastalıklar aralık ayında başlıyor bahara kadar sürüyor

Ölümlerin özellikle yaşlılarda, gebelerde ve çocuklarda görüldüğünü de belirtmiştir. Op. Dr. Aslı Alay bu salgınların aralık aylarında başlayıp bahar aylarına kadar devam ettiğini söyledi. Alay, grip virüsünün her yıl değişim ve gelişim geçirdiğini belirterek bir kere grip olmanın sonraki hastalıkları önlemeyeceğini de açıkladı.  Özellikle gebelik dönemlerinde gribin daha ağır geçtiğini söyleyen Alay, bazı kadınlarda akciğer ve kalp ile ilgili sorunlara da neden olabildiğini açıkladı.

Gebelikte ilk 3 ay yüksek ateş kontrolü çok önemli

Ateş, baş ağrısı, gözlerde yanma, ışığa duyarlılık, kızarıklık, öksürük, kas ağrısı gibi belirtilerle başlayan hastalık bulgularının genellikle 5 ile 7 gün arasında azaldığını belirten uzman Aslı Alay, risk grubuna dahil olan gebelerin ise enfeksiyonlara bakteriyel enfeksiyonların eklenmesi ile zatürre riskinin de olduğunu açıkladı. Gebelikte özellikle ilk 3 ayda grip olan annelerin ateşlerinin sürekli kontrol edilmesinin önemine vurgu yapan Alay, ateşi 39 derecenin üstüne çıkan annelerde bazı anomalilere sebep olabileceğini de belirtti.

Vitamin tabletleri anneyi gripten korumayabilir

Gebelikteki kötü sonuçların annenin gebelik döneminde geçirdiği gripler olabileceğini de özellikle vurguladı. Alay gebelerin hamilelik boyunca insanlar ile temastan kaçınması gerektiğini, bol vitamin ağırlıklı bir beslenme düzeni oturtmalarının gerekliliğini ve protein içeriği yüksek besinlerin bol tüketilmesi gerektiğini anlattı. Ayrıca vitamin tabletlerinin gripten korumadığını annelerin en iyi vitamini doğal yiyeceklerden alabileceğini de önemle vurguladı.

Kış aylarında gebelik yaşayanlar dikkat!
4.8 Puan
Değerlendirme

Semanur DELİGÖZ
Bakırköy Kız Teknik Meslek Lisesi Grafik Tasarım bölümü mezunu ve Anadolu Üniversitesi 2. sınıf öğrenci olan Semanur, bilirmiydin.com interaktif haber portalında sağlık ile ilgili gelişmeleri okurları ile paylaşmaktadır. Hobi olarak ise güzellik ve aşçılık ile ilgilenmektedir.

Sağlık ve Yaşam Yazarı
E-Posta: semanur.deligoz@bilirmiydin.com

loading...

İlişkili yazı

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.