Kış ayları öncesinde kritik doğalgaz uyarısı

Soğuk günler yavaş yavaş kendisini hissettirmeye başladı… Son yıllar soğuk kış günlerinin bir numaralı gündem maddesi olan doğalgaz konusunda da her gün yeni bir haber geliyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Beraat Albayrak, 2016 yılının sonuna kadar doğalgaz fiyatlarında zam gelemeyeceğini açıklayarak vatandaşların yüreğine su serpmişti. Hatta zam yapılmayacağının açıklanmasının ardından bir de indirim müjdesi gelmişti. Bakalık tarafından son alınan karar gereği, 1 Ekim 2016 tarihinden itibaren doğalgazda birim fiyatlarında yüzde 10’luk indirime gidildi.

Doğalgaz fiyatlarında yapılan yüzde 10’luk indirim ve uzunca bir süre zam gelmeyecek olmasına  rağmen bile tasarruf edilmediği takdirde vatandaşlar önümüzdeki kış aylarında ısınma gideri olarak bir hayli kabarık faturalar ile yüzleşecek.

KIŞ ÖNCESİNDE BAKIN VE KONTROLLERİ AKSATMAYIN!

13,6 milyondan fazla doğalgaz abonesi bulunan Türkiye’de, gaz kullanımının artacağı kış ayları öncesinde Doğalgaz Dağıtıcıları Birliği’nden (GAZBİR), hem tasarruflu hem de güvenli bir şekilde gaz tüketimi adına önemli açıklamalar geldi.

En önemli konulardan olan ve her kış onlarca vatandaşımızın hayatını kaybetmesine yol açan doğalgaz zehirlenmerinin önün geçilmesi için yakıcı cihazların kontrolünün çok önemli olduğunu vurgulayan GAZBİR Başkanı Yaşar Arslan, sızdırmazlık kontrolü, bacaların kontrolü ve temizliğinin aksatılmaması gerektiği konusunda uyarılarda bulundu.

Bu bakımların her şeyden önce insan sağlığı için çok gerekli olduğunun altını çizen Arslan, yapılan rutin bakım ve temizlik çalışmalarının gereksiz gaz tüketimini de azalttığı, ısınma sürecinden maksimum verim alınacağını belirtti.

HAVALANDIRMA MENFEZLERİNİ SAKIN KAPATMAYIN!

Doğalgaz kullanılan hanelerde en sık yapılan hatalardan birisi olan menfezlerin kapatılması konusuna da değinen Arslan, bu çok basit hatanın insanların hayatlarını kaybetmesine yol açtığını ifade etti. Herhangi bir gaz sızıntısında insanların hayatını kurtaracak olan camlardaki bu küçük deliğin, “soğuk geliyor”, “kötü görünüyor” gibi nednelerle kapatılmaması gerektiğini hatırlattı. Sadece zehirlenme anında değil bu menfezlerden sağlanan oksijen akışının kombi veya soba gibi yakıcı cihazların sağlıklı ve verimli çalışması adına çok önemli br rol oynuyor. Muhtemel bir gaz kokusu alınması durumunda daire ya da işyernde doğalgaz akışının kaynağından kesilmesi, ortamın havalandırılması ve 187 nolu Doğalgaz Acil Yardım hattının aranması gerekiyor.

Kış ayları öncesinde kritik doğalgaz uyarısı
4.9 Puan
Değerlendirme
loading...

İlişkili yazı

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.