Kazanan Toprak Bebek oldu

Prematüre olarak dünyaya gelen, doğduğunda sadece bin gram olan Toprak bebek, hayata tutundu ve o artık sağlıklı bir bebek… Emel ve Kürşad Gülhan çiftinin ikiz bebeklerinden biri olan ve ikiz kardeşinin kaybettiği yaşan savaşında hayata tutunmayı başaran Toprak bebek 5,5 aylık oldu

ALLAH BİZE BAĞIŞLADI

28 haftalık doğan ve akciğerleri gelişmediği için çok zor günler geçirdiklerini söyleyen anne Emel Gülhan ‘’ Doktorlar ellerinden geleni yapıp bize de her şeye hazırlıklı olmamızı söylediler. O günler çok zordu, gecemiz gündüzümüz birbirine karışmıştı, doğumdan 5 gün sonra ikiz kardeşini kaybetmiştik. Toprak’ı da kaybetme korkusu ile günler geçirdik.  Hep sabrettik ve dua ettik. Ancak böyle üstesinden geldik. Bir oğlumuz ve bir kızımız daha var, mucize ikizlerimizden birini kaybettik ama çok şükür Allah Toprak’ı bize bağışladı’’ dedi.

Çevresinde mucize bebek olarak adlandırılan Toprak bebek şu an 5,5 aylık sağlık durumu ve genel gelişimi gayet iyi, ailesi ve kardeşleri ile tutunduğu yaşamına devam ediyor.

PREMATÜRE BEBEKLERDE KALP SORUNU SIK GÖRÜLÜYOR

Dr. Sami Ulus Kadın Doğum Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesidoktorlarından Yeni doğanUzmanı Doç.Dr. Abdullah Kurt,‘’ Toprak bebek bize ameliyat için gönderildiğinde sadece 14 günlüktü, kabindeki bir damar açık olduğu için solunum cihazına bağlı olarak bize gönderilmişti. Uygulanan ilaç tedavisine rağmen kalbindeki delik kapanmamıştı. Yaptığımız konsültasyon sonucunda bebeğe operasyon yapılması kararı verildi. Operasyon sonrasında solunum cihazı desteğini kademeli olarak azalttık. Böylelikle kalbindeki sorun giderildi şuanda sağlığı ve beslenmesi gayet iyi’’ dedi.

Kalp Damar Cerrahı Op. Dr. Murat Koç Toprak bebek hakkında açıklama yaparak şunları söyledi;

‘’ Normal seyrinde gerçekleşen gebelik ve doğum sonrası bebeklerde konjenital kalp hastalıkları %6 oranında görülüyor. Ancak bu oran prematüre bebeklerde %30’lara kadar çıkabiliyor. Bu gibi durumlarda bebeklerin tedavisinde bir bölüm ilaç tedavisi ile sağlanırken, yaklaşık olarak yarısında cerrahi müdahale yapılması gerekiyor’’

Kazanan Toprak Bebek oldu
4.8 Puan
Değerlendirme
loading...

İlişkili yazı

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.