Katar’da ilk Türk okulu eğitim hayatına başladı

Dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi Katar’da da eğitimden ticarete ya da devlet görevleri nedenleri gibi çeşitli nedenlerle yaklaşık 7 bin Türk vatandaşı yaşıyor. Yabancı ülkelerde ikamet eden Türklerin en fazla ihtiyaç duyduğu anadilde eğitim sorunu artık Katar’da ortadan kaldırıldı ve bu ülkede eğitim verecek olan ilk Türk Okulu 16 Ekim’de kapılarını öğrencilerine açtı.

OKUL PROJESİ TÜRKLERİN KATAR’DA KALMA SÜRESİNİ UZATACAK

Katar’da yaşayan Türkler için orda kalma sürelerini uzatmaları açısından etkileyici bir adım olan Türk Okulu, Katar’da ikamet eden Türkleri sevindirdi. Okul Müdürü Mehmet Ali Karatosun, bu okulun Katar’da yaşayan aileler için önemli bir adım olduğunu ve bu ailelerin bu okul ile birlikte Katar’da kalma sürelerini uzatacağını ifade etti. Deneyimli bir eğitimci olan Karatosun, Katar’da açılan okulun tüm müfredat ve eğitim sistemi olarakTürk Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olduğunu açıkladı. Okul, Türkiye’nin Doha Büyükelçiliği tarafından gözetilerek faaliyet gösterecek ve ayrıca bir çok özel okula göre de daha uygun fiyata hizmet verecek.

OKULDA 350 ÖĞRENCİ TÜRKÇE EĞİTİM ALABİLECEK

İki yılda 11 bin metrekarelik bir alana inşa edilen okul, 350 öğrenci kapasiteli modern donanımlara sahip bir mimari ile tasarlandı. Türkiye geçtiğimiz Aralık ayında da Doha’da bir Yunus Emre Enstitüsü açmıştı. Bu tarz adımlar iki ülke arasındaki ilişkileri giderek daha sıcak hale getirmekle birlikte ülkede yaşayan Türk nüfus için de oldukça yararlı bir adım olarak nitelendiriliyor. Herhangi bir ticari kar amacı gütmeyen okul projesi, Katar’da yaşayan Türk aileler çocuklarına ülkelerinden uzakta eğitim verseler de Türk kültüründen uzak kalmalarının önüne geçmeyi hedefliyor. Özellikle son istatistiklere göre Katar’da yaşayan 7 bin Türk olduğunu göz önüne alındığında yapılan eğitim kurumu yatırımının ihtiyaç dahilinde olduğu ve bu ülkede yaşayan Türk aileler için de önemli oluşumlar olduğu gözlenebilir. Açılış töreni Arap basınında da yer alırken, Türk Okulu ülkede siyaset, eğitim ve iş dünyası tarafından ooldukça büyük bir ilgi ile karşılandı.

Katar’da ilk Türk okulu eğitim hayatına başladı
4.8 Puan
Değerlendirme
            

Ahmet ÖZTÜRK
İstanbul Üniversitesi gazetecilik bölümü mezunu olan Ahmet Öztürk, 31 yaşındadır. Daha çok ekonomi ve eğitim alanlarıyla yakından ilgilenen Öztürk, birikmiş bilgi ve deneyimini kurucusu olduğu bilirmiydin.com haber portalında okurları ile paylaşmaktadır.
 
 
İmtiyaz Sahibi, Ekonomi ve Eğitim Yazarı
E-Posta: ahmet.ozturk@bilirmiydin.com
İletişim: 0535 508 12 24
loading...

İlişkili yazı

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.