Karda ve buzda düşmeden yürümenin sırları

2016 yılının sona ermesi ve 2017’nin gelmesi ile birlikte soğuk kış günlerini yaşadığımız Türkiye’de beyaz örtü İstanbul başta olmak üzere birçok şehrimizi esir aldı. Aslında özellikle Anadolu’nun doğu ve kuzey kesimlerindeki birçok kentimizde normal bir kış manzarası olan karla kaplı ve buzlu görüntüler İstanbul’da yaşandığında hayatı tam anlamıyla felç ediyor. Arabayla ya da yürüyerek bir yerden bir yere ulaşmanın çok zorluk olduğu bu günlerde görünmez kazalar da kaçınılmaz oluyor.

Gerek ana haber bültenlerinde gerekse sosyal medyada sıklıkla rastladığımız düşme videoları da bize karlı ve buzlu bir kışın en somut ispatı oluyor.

Peki karlı buzlu havalarda düşmemek için ne yapmamız gerekiyor?

Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği’nde Necdet Sağlam kış aylarında düşmeden ve bir sakatlık geçirmeden yürümenin inceliklerinden bahsetti. Kış aylarında yürürken dikkat edilmesi gerekenler karlı ve buzlu zeminlere göre farklılık gösteriyor. Bolca kar yağdığı ve tüm zemini kapladığı zamanlarda dengeli yürüyebilmek adına yapılması gereken en önemli şey altında ne olduğunu bilmediğimiz karla kaplı zeminlere basmamaktan geçiyor. Zaten en önemli sakatlanmalar da böyle zamanlarda yaşanıyor. Altı boşluk, kaygan yada kaldırım taşı gibi fark etmediğimiz bir cismin bulunduğu durumlarda ayak burkulmaları ve kırıklara çok sık rastlanıyor. Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği’nde Necdet Sağlam da buna engel olmak için bir baston taşımayı yada basmadan önce zeminin temkinli bir şekilde yoklanmasını öneriyor.

Karla kaplı zeminlerin dışında buz tutmuş ya da mermer, granit gibi aşırı kaygan zeminlerde yürürken de en temel kural kesinlikle sakin ve sert adımlar atmak.. Yani kaygan olduğunu bildiğiniz zeminlerde ani ve hızlı hareketler düşmeyle ve neticesinde kırık-çıkıkla sonuçlanabilir. Buzlu zeminde yürürken ağırlık merkezini ön tarafımıza doğru kaydırmak düşme riskini en aza indirdiği gibi ellerimizi serbest tutmak da olası bir düşme anında oluşacak hasarı en aza indirebilir.

Ayrıca düşme anında yerden hızlıca kalkmamaya çalışılmalı ve eğer bir ağrı varsa ilkyardım olmadan hareket edilmemesi büyük önem taşıyor.

Karda ve buzda düşmeden yürümenin sırları
4.7 Puan
Değerlendirme
Akif Emre ÖZBEY
29 Yaşında İstanbul Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi mezunudur ve Sağlık alanında yaşanan gelişmeleri bilirmiydin.com interaktif haber portalında okurları ile paylaşmaktadır. Hobi olarak Basketbol ve yüzme ile ilgilenmektedir.
 
 
Sağlık ve Yaşam Yazarı
E-Posta: akifemre.ozbey@bilirmiydin.com
Cep: 0531 709 63 95
loading...

İlişkili yazı

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.