Kapatılan FETÖ’ye ait üniversiteler tercihlerde olumsuz etki yapmayacak

15 Temmuz tarihinde yapılan darbe girişiminden sonra FETÖ’ye bağlı olan 15 üniversite kapatıldı. Tercih yapacak adayların ise düşündükleri bu durumun kendilerini etkileyip etkilememesiydi. Yapılan açıklamaya göre önemli boyutta etkisi olmayacak.

Bu sene için 13 bin 151 kişilik kontenjan FETÖ’ye ait üniversitelere ayrılmıştı. Darbe girişimi ile birlikte bu üniversiteler kapatıldığından yerleştirme sonrası neredeyse 40 bin civarında boş kontenjan olacak. Bu durumda YÖK’ün yeni bir düzenleme yapması bekleniyor.

TERCİH YAPAN ADAYLARDAN EN DÜŞÜK PUANI OLANLAR %3 ORANINDA ETKİLENME YAŞAYABİLİR

Konu ile ilgili önemli açıklama yapan uzmanlar, kapatılan üniversitelerin yaklaşık 65 bin öğrencisi olduğuna dikkat çekerek yaşanan gelişmelerin tercihleri olumsuz olarak etkilemeyeceğini vurguladı. Üniversite tercihlerinin yapılmasının ardından her sene yaklaşık 40 bin boş yer olduğuna değinen uzmanlar, bu sebeple kontenjan sorunu yaşanmayacağını açıkladı. Geçtiğimiz sene vakıf üniversitesin 15 bin 323 kontenjan açık kalmıştı, bu yıl da bu sayının artmayacağı öngörülüyor. Bu okullar kapanmış olsa da farklı vakıf üniversitelerine kontenjan paylaştırılması gibi bir durum söz konusu olamıyor. Bu duruma ise vakıf üniversitelerinin üniversitelerin kontenjanlarını belirlemesi neden oluyor. Üniversite tercihlerini yapan adaylardan puanları en sonda olanlar etkilenebiliyor, bir alt tercihine girmeleri durumu söz konusu olabiliyor. Uzmanlar ise bu etkinin %3 gibi oldukça düşük bir oranda olduğuna dikkat çekiyor. Bu durum ise devlet üniversitesinde tercih yapacaklar için geçerli oluyor.

KAPATILAN OKULLARIN ÖĞRENCİLERİ MAĞDUR KALMAYACAK

YÖK ve ÖSYM özellikle kapatılan okullarda okuyanların mağdur kalmaması için çalışma yapacak. Bu çalışma kapsamında kapatılan okullardan 64 bin 926 öğrencinin mağdur kaldığı ve bu öğrenciler için “Aynı ilde farklı üniversite” projesinin geliştirileceği açıklandı. Farklı illere gönderilmemesinin nedeni ise büyük şehirlerde okuyabilmek için yüksek puan alan öğrencilerin hakkının yenmemesi içindir.

ÖĞRENCİLERİN EĞİTİM ÜCRETLERİ KARŞILANMAYA DEVAM EDECEK

Üniversiteleri kapatılsa bile öğrencilerin geçtiği herhangi bir devlet üniversitesine eğitim ücretinin ödenmesi devam edecek. Yani 2016-2017 eğitim-öğretim yılı için senet imzalamış olan öğrencilerin eğitim ücreti yeni okuluna ödenerek, maddi konuda da öğrencilerin sıkıntı çekmelerinin önüne geçilmiş olacak.

Kapatılan FETÖ’ye ait üniversiteler tercihlerde olumsuz etki yapmayacak
4.8 Puan
Değerlendirme
Ahmet ÖZTÜRK
İstanbul Üniversitesi gazetecilik bölümü mezunu olan Ahmet Öztürk, 31 yaşındadır. Daha çok ekonomi ve eğitim alanlarıyla yakından ilgilenen Öztürk, birikmiş bilgi ve deneyimini kurucusu olduğu bilirmiydin.com haber portalında okurları ile paylaşmaktadır.
 
 
İmtiyaz Sahibi, Ekonomi ve Eğitim Yazarı
E-Posta: ahmet.ozturk@bilirmiydin.com
İletişim: 0535 508 12 24
loading...

İlişkili yazı

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.