Kansere dur de

Günümüzde görülme olasılığı her geçen gün artan kanser tedavisinde olumlu gelişmeler yaşandığını belirten Uluslararası Kanser Kontrol Örgütü Başkanı Prof. Dr. Tezer Kutluk, tüm kanser türlerinin üçte birinin önlenebileceğini söyledi.

Uluslararası Kanser Kontrol Örgütü Başkanı Prof. Dr. Tezer Kutluk, Dünya Kanser Kongresi için gittiği Fransa’nın başkenti Paris’te, kanser tedavisine ilişkin açıklamalarda bulundu. Kutluk konuşmasında şunları söyledi:

‘’ Çağımızın hastalığı kanser konusunda dünyanın birçok ülkesinde başarılı çalışmalar yapılıyor, adım adım ilerleyen çalışmalar tedavi sürecini daha iyi bir noktaya taşıdı. İlerleyen teknoloji ile kanser tedavisi yakın bir gelecekte daha da ileriye taşınacak.

KANSERE YATIRIM YAPILMALI

Paris’te düzenlenen kongreye gösterilen ilgiye dikkat çeken Kutluk, ‘’ Düzenlenen Dünya Kanser Kongresi’ne farklı ülkelerden pek çok üst düzey insan katıldı. Son dönemde yapılan çalışmalar sonucu dünyada kanser devletlerden ve uluslararası organizasyonlardan yeterince ilgi görüyor. Devletlerin kanser tehdidine karşı, korunma sürecinden tedaviye kadar bütün alanları kapsayan bir yatırım yapması gerekiyor.’’ dedi.

ŞİŞMANLIK KANSERE DAVETİYE

Prof. Dr. Kutluk kanuşunmasında beslenme alışkanlıklarının kanseri etkileyen önemli faktörler arasında olduğunu, şişmanlığın adeta kansere davetiye çıkardığını söyledi. Kutluk açıklamasında şu ifadelere yer verdi:’’ Asıl sorun kalori alımı ve şişmanlık, insanlar neyi ne kadar tüketmesi gerektiğini bilmeden yemek yiyor. Şekeri ve yağı akıllı tüketmek gerekiyor. Ülkemizde tuz tüketme alışkanlığı gerektiğinden fazla günlük ortalama olarak 5- 6 gram tuz yetebilecekken tüketim oranı 15 – 16 grama çıkmış durumda. Kırmızı et tüketimi haftalık 400 – 500 gr geçmemeli, kızartma ve mangal yerine ev yemekleri sulu tencere yemekleri tercih edilmeli.’’

TÜRKİYE’DE TEDAVİ SÜRESİNCE İLAÇ ERİŞİMİ SORUNU YOK

Kanserin Türkiye’deki tedavi sürecini değerlendiren Kutluk: ‘’ ülkemizde ilaca ve tedaviye erişimde sıkıntı yaşanmıyor. Genel sağlık sigortası ile insanların sağlığa erişiminde iyileşme sağlandı. Tedavi sonuçlarına baktığımızda başarı oranı orta ve üst gelir seviyesi ülkelerdeki oranlara yakın. Tedavi başarı oranı erişkinlerde %50 – 55, çocuklarda ise %70’ lere yaklaştı.’’ ifadelerini kullandı.

Kansere dur de
4.9 Puan
Değerlendirme
loading...

İlişkili yazı

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.