Kanser tedavisi için genetik haritamız çıkarılacak

Türkiye’de sık görülen kanser tiplerinin haritasının çıkarılacağı Türkiye Genom Projesi için Şubat ayında bilim insanları ABD’ye gidecek.

Sağlık Bakanlığı tarafından hayata geçirilecek olan Türkiye Genom Projesi için Türkiye’de en sık görülen kanser tiplerinin genetik haritasını belirlemek üzere görev alan 40 bilim insanı eğitim almak için Şubat ayında ABD’ye gidecek.

Kanserden korunma ve tedavi uygulamalarına önem veriliyor

Sağlık Müsteşarı Eyüp Gümüş’ün yaptığı açıklamaya göre Sağlıkta Dönüşüm Programı kapsamında birçok projeye imza atıldığını belirtti. Özellikle kanserden korunma ve kanser tedavileri uygulamaları için hem yüksek teknolojiden yararlanmak hem de insanların bu konuda bilgisini arttırmak amacıyla çeşitli projeler başlatıldığı ve yenilikler yapıldığı belirtildi. Özellikle kanser tedavisinde genetik özelliklerinin belirlenmesinin oldukça önemli olduğunu söyleyen Gümüş, Türkiye’deki kanser vakalarının genetik taramalarının tam olarak yapılamadığını da aktardı. Eyüp Gümüş, yapılan çalışmalar ile kurulacak olan GENOM merkezlerinde artık bu işlemin yapılabileceğini söyledi.

Türkiye’deki kanser türlerinin haritaları üzerinde çalışılacak

Özellikle Amerika’da ve diğer gelişmiş ülkelerde bu konuda yapılan genetik çalışmaların kanser tedavilerinde oldukça önemli bir yer edindiğini belirten Gümüş, bizim de başlatmış olduğumuz bu proje ile Türkiye’de var olan kanser türlerinin genetik haritalarının çıkarılarak bu yolda önemli bir adım atılacağını belirtti. Proje kapsamında gen haritası çıkarılan kanser türlerinin bu haritaya göre kanser sağlık stratejilerinin de belirleneceği bildirildi.

Bazı ilaçlar ABD’deki insanların genetik haritasına göre çıkarılmış

Bunu takiben ilaç sektöründe de bu genetik özelliklere göre yeni araştırma ve geliştirme çalışmaları yapılacağına dikkat çeken Eyüp Gümüş, ilaç sektörünün kanserde etkisi olan genetik faktörlere göre ilaç geliştirileceğini böylelikle genetik özellikler kapsamında hazırlanmış kanser ilaçlarının tedavi boyunca kullanılacağını bildirdi. Eyüp Gümüş, şu an Türkiye’de kullanılan ilaçların ABD genetik haritasına göre hazırlanmış ilaçlar olduğunu ancak Türkiye’deki insanların daha farklı genetik bozukluklar nedeniyle bu kansere yakalandığını ve bu proje ile de bizim genetik bozukluklarımıza uygun bir tedavinin önünün açılacağını söyledi.

Kanser tedavisi için genetik haritamız çıkarılacak
4.9 Puan
Değerlendirme

loading...

İlişkili yazı

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.