Kanlı İstanbul saldırısı Twitter’ı salladı

İstanbul Atatürk Havalimanı’nda IŞİ terör örgütünce düzenlenen kanlı terör saldırısında 42 vatandaşımız hayatını kaybetmiş 200’ün üzerinde kişi de yaralanmıştı.

Atatürk Havalimanı’nın en kalabalık olduğu saatlerden birinde yapılan hain saldırı tüm dünyanın dikkatini çekti. Birçok ülkeden insanlar yaşanan olay nedeniyle Türk halkının yanında olduğu mesajını verirken, terör örgütü IŞİD’e ise lanet yağdırdılar.

28 Haziran 2016 salı günü olayın yaşandığı dakikalar olan 21.20’den sonra saatlerce sosyal medyanın gündeminde İstanbul saldırısı oldu.

apple-seosu-tim-cooktan-turkce-mesaj

APPLE CEO’SU TIM COOK’TAN TÜRKÇE MESAJ

Özellikle #istanbulattacks, #prayforistanbul, #istanbul etiketlerine (hashtag) on binlerce paylaşım yapıldı. Bu paylaşımları yapanlar arasında Google’ın CEO’su Tim Cook da yer aldı. Birçok sosyal olay ya da önemli gelişme karşısında Twitter hesabını cömertçe kullanan Tim Cook, çok nadir ABD dışındaki gelişmeler hakkında yorum yapmasına karşın İstanbul’da yaşanan kanlı saldırıyı unutmadı.

Ünlü CEO’nun İstanbul’a destek için yazdığı Twitter iletisini Türkçe yazması ise dikkatlerden kaçmadı. Cook attığı ‘tweet’te “Dualarımız Türk halkı için #Istanbul” yorumunda bulundu.

Tweeti attıktan dakikalar sonra paylaşım rekoru kıran Tim Cook, bu hamlesi ile Türk halkının da gönlünü kazandı. Tim Cook’un bu paylaşımı rekor kırarken en çok retweetleyen kullanıcılar arasında Türkler yer aldı.  Her fırsatta Türk halkının sosyal medyada ne kadar güçlü olduğu konusunda yapılan yorumlara Tim Cook’un 24 saat gibi bir sürede 12 binden fazla retweet, 24 bini üzerinde de beğeni geldi.

ORLANDO SALDIRISINDA DA TWEET ATMIŞTI

Kıyas yapmak gerekirse Apple’ın  CEOS’su  Cook’un, 12 Haziran günü  Orlando’da bir gece kulübüne yapılan ve 50 kişin öldürüldüğü saldırı için attığı tweet sadece 3 bin 700 retweet ve 8 bin 300 beğeni almıştı.

Öte yandan İstanbul’daki saldırıda dün olayın yaşandığı gece yarısından itibaren özellikle sosyal medyada bir yavaşlık sorunu yaşanıyor. Konuya ilişkin açıklama yapmayan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, onun yerine yapılan paylaşımlar nedeniyle kişilerin sorumluluğu olduğu açıklamasını yapmayı tercih etti.

Kanlı İstanbul saldırısı Twitter’ı salladı
4.9 Puan
Değerlendirme
Halil Yıldırım
28 Yaşında Yıldız Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümü mezunudur. Bilişim sektörünü yakında takip eden Yıldırım, Teknolojiye olan yoğun ilgisinden ötürü bilirmiydin.com haber portalında teknoloji haberlerini paylaşmaktadır.
 
 
Bilim ve Teknoloji Yazarı
E-Posta: halil.yildirim@bilirmiydin.com
Cep: 0530 340 32 63
loading...

İlişkili yazı

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.