Kalp sağlığı için hareket ve düzenli beslenme

Türkiye’de dünya ortalamalarının çok üzerinde olan ölüm nedenlerinin başında kalp ve damar rahatsızlıkları geliyor. Genetik profil olarak Türk insanının kalp rahatsızlığı yaşama riskinin çok yüksek olduğu araştırmalar ile birçok kez ortaya konmuş olsa da, düzensiz beslenme ve hareket etmeme gibi gerekçeler de kalp rahatsızlıklarına adeta davetiye çıkarıyor. İnsan vücudundaki en hassas ve en duygusal organ olarak kalbi gösteren Doç. Dr. Alp Burak Çatakoğlu, dünyada her yıl 17 buçuk milyon civarında insanın kalp sorunları nedeniyle hayatını kaybettiğini hatırlattı. Kalp sorunu yaşamamak için iki temel konunun birinin düzenli beslenme ve spor yapmak olarak açıklayan Çatakoğlu, bunların yanı sıra aşırı tuzlu beslenme, sigara ve alkol tüketiminin de kalp sorunlarını tetiklediğini ifade etti.

Türkiye’de 3 kişiden birinde hipertansiyon sorunu var

Kalpte yaşanan rahatsızlıklar çeşitli yan etkiler ve bulgular ile kendisini belli ediyor. Bunlar arasında en sık rastlanan belirti ise hipertansiyon, yani yüksek tansiyon… Türkiye coğrafyasında neredeyse her üç kişiden birinde görünen hipertansiyon mutlaka ama mutlaka gözetim altında tutulması gerekiyor. Yani kişiler kendi tansiyonlarını sürekli takip etmek zorunda… Tansiyonunu takip etmeyen bir hipertansiyon hastasının kalp krizi yaşama olasılığının çok yüksek seviyelerde olduğunu belirten Çatakoğlu, kalp krizi dışında felç riski ve kalp yetmezliği gibi rahatsızlıkların da hipertansiyon nedeniyle yaşanabileceğine işaret etti. Türkiye’de ve dünyada yapılan araştırmalara göre, hipertansiyon hastalarının çok büyük bir çoğunluğu, kendi tansiyonlarını bilmiyor ve hipertansiyon hastası olduğunun farkında değil.

Kalp sağlığı için katı yağlardan uzak durun, her gün bir fincan Türk kahvesi tüketin!

Peki hipertansiyonla mücadele için, kalp sağlığımız için günlük olarak uygulamamız gerekenler neler? Kalp sağlığı için insanların öncelikle beslenme alışkanlıklarını değiştirmesi gerektiğini belirten Çatakoğlu, sebze ve meyve ağırlıklı beslenme ile vücudumuzda bulunan kötü yağların parçalanmasını kolaylaştırabileceğimizi belirtiyor. Ayrıca katı yağlardan olabildiğince uzak durmamız, katı yağlar yerine zeytinyağı tüketmemiz gerekiyor. Zeytinyağı tüketildiğinde vücudundaki kolestrol seviyesi kendiliğinden dengelenmiş oluyor. Yapılan araştırmalar günde bir fincan Türk kahvesinin de kalp krizi riskini düşürdüğünü ortaya koyuyor.

Kalp sağlığı için hareket ve düzenli beslenme
4.7 Puan
Değerlendirme

loading...

İlişkili yazı

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.