Kalça ağrısını hafife almayın!

Kalça ağrıları doğuştan ya da sonradan gelişen durumlara bağlı olarak meydana gelebilir. Kalça ağrısına özellikle kireçlenme ve hatalı egzersizler sebebiyet verir.

Vücudun önemli eklem yerlerinden biri olan ve özellikle oturup kalkmayı sağlayan kalça bölgesine dikkat edilmesi son derece önemlidir. Kalçada oluşan rahatsızlıklardan dolayı ağrılar yavaş yavaş başlar ve sonrasında dayanılması zor bir hale gelir. Ağrılar az bile olsa erken teşhisin son derece önemli olduğunu unutmayarak doktora başvurmak gerekir.

DOĞRU TEŞHİS TEDAVİNİN BAŞARILI OLMASINI SAĞLAR

Özellikle otururken kalça içe dönmekte zorlanıyorsa ve bacaklarınızı kendinize çekerken ağrı hissediliyorsa kalça kaynaklı bir rahatsızlığın görüldüğü kendini belli ediyor. Herhangi bir tedaviye başlamadan önce en önemli nokta hastalığı doğru teşhis etmek oluyor. Bunun için konusunda uzman bir hekime giderek muayene olmak gerekiyor.

Aniden meydana gelen spor yaralanmaları söz konusu olduğunda “kalça artroskopisi” ile tedavi gerçekleştirilebilir. Eklemlerde yırtık söz konusu olursa da bu yöntem oldukça başarılı çözüm sunar. Kamera yardımı ile ufak iki delikten girerek işlem gerçekleştirilir. Sonucunda ise çabucak taburcu olurken, çok hızlı bir şekilde de iyileşme sürecine girilir.

TOTAL KALÇA PROTEZİ BAŞARILI SONUÇLAR VERİYOR

Romatizmal hastalıklar, kireçlenme ya da önemsenmemiş olan kalça çıkıkları ve eklem bozukluğunda ise tedavi farklılaşır. Yapılacak işlem hastanın ne kadar ağrısı olduğuna, yürüyebilme mesafesine ve hareket kısıtlılığının boyutuna göre değişir. İlk seviyede ve ağrılarının hafif olduğu durumlarda dinlenme önerilirken ağrı kesici yazılır. Daha ileri seviyelerde bunların yanı sıra fizik tedavi de önerilir. En üst seviyedeki hastalarda ise “Total Kalça Protezi” tavsiye edilir. Bu tedavi şekli Dünya Sağlık Örgütü’nce oldukça başarılı ve faydalı bir işlem olarak belirtilmiştir. Bu tedavi şeklinde aşınmış olan eklem yüzeyleri gelişmiş ve aynı işlevi gören teknoloji ürünüyle değiştirilir. Kırılan kemik varsa bu durum kolayca anlaşılabilir. Kırık anında çıt sesi duyulurken ayağın üzerine basılamaz ve dokunulamaz. Kırık olan yer oldukça şişer ve aşırı şekilde ağrı verir. Görünümü ise morluk, çürük gibi durur. Tüm bunları fark ettiğinizde acilen en yakın sağlık kuruluşuna gitmeniz gerekir.

Kalça ağrısını hafife almayın!
4.9 Puan
Değerlendirme
Akif Emre ÖZBEY
29 Yaşında İstanbul Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi mezunudur ve Sağlık alanında yaşanan gelişmeleri bilirmiydin.com interaktif haber portalında okurları ile paylaşmaktadır. Hobi olarak Basketbol ve yüzme ile ilgilenmektedir.
 
 
Sağlık ve Yaşam Yazarı
E-Posta: akifemre.ozbey@bilirmiydin.com
Cep: 0531 709 63 95
loading...

İlişkili yazı