Kahvenin faydaları saymakla bitmiyor

Kahve tıpkı çikolata gibi dünyamızın en gizemli yiyecek ve içecekleri arasında zirvede yer alıyor. Kahve üzerine yapılan binlerce araştırma ve bilimsel çalışma neticesinde içerisinde bulunan yüksek miktarda kafein ile etkili bir uyarıcı olduğu bilinmektedir.

Kafein insanları ayakta tutan bu uyarıcı özelliği çeşitli şekillerde kullanılabiliyor. Örneğin geceleri uyanık kalmak isteyenler, sabah kalktıklarında hızlı bir şekilde kendine gelmek isteyenler, kendisini yorgun ve bitkin hissedenlerin en etkili yöntemi sert bir kahve alarak kendine gelmektir.

Fazla kahve tüketmek sağlığınız için risk oluşturabilir

Peki kahve içmek her zaman vücudumuza faydalı mıdır? Dünyanın en faydalı gıdalarında bile aşırı tüketilmeleri durumunda sağlığımızda çeşitli sorunlarla karşılaşılabiliyor.

Kahvenin bilinen bir diğer önemli özelliği de çok güçlü bir antioksidan olmasıdır. Vücudumuzda birçok hastalığın oluşmasına neden olan alkali ortamın ortadan kaybolması sorununu ortadan kaldıran kahve, vücudumuzdaki hücrelerin korunmasına yardımcı olur. Vücudumuzun doğal olarak ürettiği birçok antioksidan türü olmasına karşında, kahve gibi gıdaları tüketerek de antioksidan takviyesi yapmış oluruz. Özellikle ilerleyen yaşlarda vücudumuzda azalan antioksidan üretimini desteklemek için kahve gibi gıdalar çok büyük önem taşır. Sağlığımız için zararlı olan maddelerin vücudumuzda dolaşmasına engel olan antioksidanlar sayesinde bu maddeleri vücudumuzdan kolayca atarız.

Kanser, parkinson ve şeker hastalığı ile savaşta çok etkili

Kahvenin güçlü bir antioksidan kaynağı olması nedeniyle kanser oluşumuna da engel olur. Bilimsel araştırmalar kolan ve karaciğer kanseri riskini azaltmak için kahvenin çok önemli olduğunu ortaya koymuştur. Kafein vücudumuzda adrenalin salgılanmasını da artırdığı için kalp sağlığımıza da katkı yapan kahve, şeker hastalığını da önlemeye yardımcı olur. Son araştırmalar ilerleyen yaşlarda daha sık görülen parkinson hastalığının görülme riskinin de kahve tüketimi ile paralel olarak azaldığını gözler önüne serdi.

Ancak kahve konusunda yapılan tüm bu çalışmalar saf kahve için geçerli… Örneğin şekerli kahve ve sütlü kahve tüketimi ile vücudunuza yağ ve şeker de almış olacağınız için faydası kadar zararı da olacaktır.

Kahvenin faydaları saymakla bitmiyor
4.9 Puan
Değerlendirme

loading...

İlişkili yazı

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.