Kadınların kâbusu basenlerden kurtulmanın yolları

Her kadının korkulu rüyası olan basenlerden kurtulmak için birçok yöntem mevcut… Ancak her kadının anatomisi ve fizyolojisi farklı olduğu için basenlerden kurtulmak çok zorlu bir süreç olarak karşımıza çıkıyor.

Özellikle Türk kadınlarında yaygın olarak görülen basenlerden kurtulmak için uzmanlar tarafından en sık tavsiye edilen yöntem egzersiz olarak bilinse de özel diyetler ve spor yaparken kullanılan aletler de basenlerle savaş için çok önemli unsurlardır. Egzersiz, aletli egzersiz ya da diyet de bazen basen probleminin çözümünde beklenen sonucu vermeyebiliyor. İşte böyle durumlarda ise alternatif yöntemler devreye giriyor.

Ancak basen sorunu tedavi edilmesi güç olduğu kadar, öncesinde önlenmesi bir o kadar kolay bir sorundur. Tek yapılması gereken beslenme tarzına dikkat etmek ve özellikle kış aylarında düzenli beslenerek sporu hayatımızdan eksik etmemek basen oluşmasını geciktiren ya da önleyen etkenlerdir. Fakat ne kadar bunlara dikkat edilse de iş hayatının yoğun temposu, ilerleyen yaş gibi değiştiremeyeceğiz etkiler basen oluşumuna yol açıyor.

Klasik lipoliz mi lazerli lipoliz?

Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ali Duman basenlerin yok edilmesi için uygulanabilecek tıbbi yöntemlerin ise her zaman başarıyla sonuca ulaşamayabileceği konusunda uyarıyor. Kariyeri boyunca önemli başarılara imza atmış olan Duman, basenlerle savaşta en yaygın yöntemleri klasik liposuction, lazer lipoliz olarak sıralıyor.

Klasik liposuction aksine lazerli lipolizin daha az dezavantajları bulunduğuna değinen Duman, operasyon sonrası bir iki hafta süren morluklar, bir, bir buçuk ay boyunca süren korse kullanma zorunluluğu gibi zorlu süreçlerin lazerli lipolizde bulunmadığını ifade ediyor.

Basen bölgesinde düzenli diyet ya da egzersiz yaparak giderilemeyecek yağların yok edilmesinin lazerli lipolizin bir diğer önemli artısı olduğunu hatırlatan Duman, operasyon sonrası diyet ya da spor olmadan da aynı bölgenin bir daha yağlanmayacağına vurgu yaptı.

Lazerli lipoliz tedavisinin uygulanabildiği ve çok büyük yüzdeyle başarılı olduğu bölgeler, insan vücudunun en sık ve en kolay yağlanan bölgeleri olarak biliniyor. Bu bölgeler basen başta olmak üzere, karın, bel, kol ve bacak içleri, ayak bileği, yüz bölgesi, bacak bölgesi ve çene altı gibi bölgeler olarak sıralanabilir.

Kadınların kâbusu basenlerden kurtulmanın yolları
4.8 Puan
Değerlendirme

loading...

İlişkili yazı

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.