Kadın ve erkeklerde farklı kanser türleri daha yaygın

4 Şubat Dünya Kanser Günü nedeniyle sağlık alanındaki birçok sivil toplum kuruluşu vatandaşların kanser hakkında bilgilenebilmeleri için çeşitli açıklamalarda bulundu. Bu açıklamalardan bir tanesini gerçekleştiren Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Derneği Başkanı Prof. Dr. Şuayib Yalçın, elde edilen hastane kayıtlarına göre her yıl 100 bin erkekte 260 erkeğin, 100 bin kadında ise 180 kadında kanserli hücre tespit edildiğini aktardı.

Yüz yılın hastalığı olarak gösterilen ve her geçen gün farklı türlerinin ortaya çıktığı kanserde tedavi konusunda önemli adımlar atlıyor olsa da net bir sonuç elde edilmiş değil. Tedavisi çok zorlu olan kanserde her bireyin hastalık seyri çok farklılık gösterebiliyor. Zaten kanser türlerine bakıldığında kadınlar ve erkeklerde farklı türler görüldüğü gibi son yıllarda çocuklarda da çok farklı kanser hastalığı teşhisleri gözlemlenebiliyor.

Erkek ve kadınlarda farklı kanser türleri yaygın olarak görülüyor

Son yıllarda gözlemlenen kanser türlerine ilişkin açıklamalarda bulunan Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Derneği Başkanı Prof. Dr. Şuayib Yalçın, erkeklerde en sık görülen 5 kanser türünü görülme sıklığına göre sırasıyla akciğer, prostat, kalın bağırsak, mide ve lenfoma olarak ifade etti. Türkiye’de kadın nüfusunda en çok rastlanan 5 kanser türü ise yine yoğunluk sırasına göre, meme tiroid, kalın barsak, akciğer ve mide kanseri olarak ifade etti. Hem kadın hem de erkeklerde ortak olan kanser türü olan akciğer kanserinin temel nedeni olarak sigara tüketimine işaret eden Yalçın, aynı zamanda hareketsizlik ve obezitenin de akciğer kanserinin önemli gerekçeleri arasında yer aldığını açıkladı.

Birçok kanser türünde ortak gerekçe; Sigara tüketmek, obezite ve spor yapmamak…

Ancak kamuoyunda sanıldığının aksine akciğer kanserinin tek nedeninin sigara tüketimi olmadığını açıklayan Yalçın, benzer bir şekilde sigara tüketiminin neden olduğu tek kanser olduğu türünün de akciğer kanseri olmadığının altını çizdi. Uzun yıllar boyunca düzenli olarak sigara kullananlar, obezite ve spor yapmama sorunlarıyla beraber böbrek, mide, barsak kanseri gibi önemli türlerin tehdidi altında olduklarını da hatırlattı.

Kadın ve erkeklerde farklı kanser türleri daha yaygın
4.8 Puan
Değerlendirme

Semanur DELİGÖZ

Bakırköy Kız Teknik Meslek Lisesi Grafik Tasarım bölümü mezunu ve Anadolu Üniversitesi 2. sınıf öğrenci olan Semanur, bilirmiydin.com interaktif haber portalında sağlık ile ilgili gelişmeleri okurları ile paylaşmaktadır. Hobi olarak ise güzellik ve aşçılık ile ilgilenmektedir.

Sağlık ve Yaşam Yazarı
E-Posta: semanur.deligoz@bilirmiydin.com

loading...

İlişkili yazı

Yorumlar

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.