İzinsiz eğitim faaliyetlerine artık ağır cezalar kesilecek

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından tüm illere gönderilen genelge ile izinsiz eğitim yürüttüğü tespit edilen yerlere ceza kesileceği bildirildi.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından tüm illere gönderilen genelge ile  illerde eğitim danışmanlığı, kariyer rehberliği, eğitim koçluğu, ödev merkezi gibi maksatlarla çalışan ancak herhangi bir isim ve ya izin olmadan eğitim vermeye devam eden yerlerin tespit edilmesi halinde para cezası kesileceği ve işletmenin kapatılacağını duyurdu.

İzinsiz faaliyet tespit edildiği anda kapama işlemi yapılacak

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın imzası ile yayınlanan genelge eğitim danışmanlığı, eğitim koçluğu, kariyer danışmanı gibi isimlerle Bakanlığın izni olmadan çalışma yürüten birimlerin tespit edilmesinin sonucunda bu yerlerin kapatılacağı bilgisi kesin olarak verildi. Genelgede yer alan bilgide ülkemizin eğitim faaliyetlerinin devlet kontrol ve gözetiminde olduğu ancak bunun dışınca varlık gösteren her türlü eğitim kuruluşunun varlığının mümkün olmadığına özellikle değinildi.

Amaç denetim dışı her eğitim kurumunu kapatmak

Her tür eğitim ve öğretim faaliyetinin Milli Eğitim Bakanlığı tarafından denetime tabii tutulduğu halde bazı iş yerlerinin denetimsiz ve izinsiz olarak faaliyet yürüttüğü bilgilerinin bakanlığa ulaşması ile yürürlüğe sokulan karar denetim dışı her eğitim kurumunun kapatılmasını hedefliyor.  Kurum açma izni ve çalışma ruhsatı olmadan faaliyet yapan yerlerin tespit edilmesi halinde brüt asgari ücretin 20 katı kadar ceza kesileceği bilgisi verildi.  Genelgede ayrıca bu yerlerin valilik kararı ile kapatılacağı bilgisi de yer alıyor.

Kurumları dışında bu kurumları kuran kişilere de para cezası kesilecek

Valilikler tarafından izleme ve gözlemleme komisyonlarının kurumları denetleyeceği bilgisi de verilen genelgede izin dışında çalıştığı tespit edilen yerlerin ilgili kanunun 3. Maddesi uyarınca ve 5. maddesinin 4. fıkrasına ve 67/A maddesinde yapılan düzenleme işlemleri ile gerekli uygulamaların başlatılacağı bilgisi verildi.  Bu bilgiye göre bu tarz işletmeleri kuran ve devamını sağlayan kişilere para cezası verilecek ve işletmeler kapatılacaktır.

İzinsiz eğitim faaliyetlerine artık ağır cezalar kesilecek
4.8 Puan
Değerlendirme

Ahmet ÖZTÜRK
İstanbul Üniversitesi gazetecilik bölümü mezunu olan Ahmet Öztürk, 31 yaşındadır. Daha çok ekonomi ve eğitim alanlarıyla yakından ilgilenen Öztürk, birikmiş bilgi ve deneyimini kurucusu olduğu bilirmiydin.com haber portalında okurları ile paylaşmaktadır.
 
 
İmtiyaz Sahibi, Ekonomi ve Eğitim Yazarı
E-Posta: ahmet.ozturk@bilirmiydin.com
İletişim: 0535 508 12 24
loading...

İlişkili yazı

Yorumlar

  1. MUHAMMED ALİ YENİLMEZ |

    BIRAKIN BU AYAKLARI BİR MİLLET VEKİLİ TANIDIĞIN OLSUN YETER CEZA NEDİRKİ DİYARBAKIRDA BAZI MİLLET VEKİLLERİ BUNU İŞ HALİNE GETİRMİŞ ADAMLAR EĞİTİME UYGUN OLMAYAN YERLERİN BİLE RUHSATINI ALABİLİYORLARSA CEZA VIZ GELİR KUSURA BAKMAYIN GERÇEKLER BUNLAR

    Yanıtla

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.