İstenmeyen SMS ve maillere ceza yağdı

Gelişen teknolojiler çoğunlukla insanlığın faydasına olacak şekilde hayatımıza dahil olsa da bazı zamanlarda teknolojinin negatif yönleri de olabiliyor. Örneğin 2000’li yıllar öncesinde birisine ulaşmak isteseydiniz başvurabileceğiniz yollar çok sınırlı ve zahmetliydi. Mesela yazılı ya da sözlü olarak birisine bir mesaj iletmek istediğinizde kişinin ev ve iş adresine giderek yüz yüze paylaşabilir ya da aynı mesajı ev ya da iş yerindeki sabit telefonundan ulaşabilirdiniz. Birazcık uğraşır ve beklemeyi de kabul ederseniz, mektup yazarak posta gönderebilirdiniz. Hepsi bu kadar…

Peki günümüzde bu süreç nasıl işliyor? Artık insanların birbirlerine ulaşması çok çok daha kolay bu tabii ki de olumlu bir gelişme. Yani birisine sözlü ya da yazılı mesajınız var ise ilk iş cep telefonunuzdan arayabilir ya da kısa mesaj gönderebilirsiniz. Bunların dışında yine cep telefonu ile anlık sohbet uygulamaları olan WhatsApp Messanger ya da Facebook Messanger gibi uygulamaları deneyebilirsiniz. Hala mı ulaşamadınız? Kişinin Twitter, Facebook, Instagram gibi sosyal medya uygulamalarına bildirim bırakırsınız. Tüm bu yöntemler için kişiyi tanıyor olmanız gerekir. Tanımıyorsanız da kişiye elektronik posta yoluyla ulaşabilirsiniz ki birçok insanın şirket maillerine ulaşmak çok basit…

Artık İstenmeyen bildirimleri şikayet edebilirsiniz

Bu saydığımız yöntemler birebir ilişkilerde günümüzde bile olsa pek tercih edilmiyor olabilir. Normal ilişkilerde kişiler arasında pek yaygın olmayabilir. Ancak söz konusu pazarlama ve reklam olduğunda bu saydığımız dijital yöntemler bireylere karşı olabildiğince kullanılıyor. Sonuç olarak ortaya istenmeyen ve insanları rahatsız edici bir tablo çıkıyor.

7 Temmuz 2015’ten itibaren kişilerden izin alınmadan SMS, sesli arama ve elektronik posta gönderilmesi yasaklanmıştı. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı internet sitesi ve E-Devlet kapısı üzerinden erişilen şikayet platformu sayesinde vatandaşlar kendilerini rahatsız eden SMS ve e-postal gönderimlerini yapanları, izinsiz arama yapan şirketleri şikayet edebiliyor.  Bakanlık verilerine göre iki yılda bu platforma bırakılan şikayet sayısı 240 bine yaklaşırken kesilen para cezası tutarı ise 8.3 milyonu buldu.

İstenmeyen SMS ve maillere ceza yağdı
4.8 Puan
Değerlendirme

Halil Yıldırım
28 Yaşında Yıldız Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümü mezunudur. Bilişim sektörünü yakında takip eden Yıldırım, Teknolojiye olan yoğun ilgisinden ötürü bilirmiydin.com haber portalında teknoloji haberlerini paylaşmaktadır.
 
 
Bilim ve Teknoloji Yazarı
E-Posta: halil.yildirim@bilirmiydin.com
Cep: 0530 340 32 63
loading...

İlişkili yazı

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.