İşte patronların çalışanlarına en çok yasakladığı uygulamalar

Devir teknoloji deyip de “İş yerlerinde yasaklı site ya da uygulama mı olurmuş” demeyin! Oluyor hem de dünyaca ünlü uygulamalar, sosyal medya siteleri dünya genelinde birçok iş veren tarafından kara listeye alınmış durumda.

Ofis ortamında yasaklanan uygulamalar, yazılımlar ve oyunların iki temel nedene dayandırılarak çalışanların kullanmaması isteniyor. Çoğu sosyal medya mecralarının mobil uygulamaları ve mobil oyunlardan oluşan listede iş verenlerin en çok canını sıkan konu çalışanların fazla zaman geçirip iş gücünden kaybetmesi olurken, diğer bir sebep ise birçok uygulama ya da yazılımın şirket içi bilgilerin sızdırılması için bir ajan görevi görebiliyor olmasından kaynaklanıyor.

İş yerinizde kişisel mobil cihazınızdan girip oynadığınız oyunun ya da sosyal medya sitelerinin şirket bilgilerine nasıl erişeceğini düşünüyorsanız, uzmanlar bu konuyu da aydınlığa kavuşturuyor. Akıllı telefon ya da tablet bilgisayarınızın iş yerinizde bulunan bir kablosuz ağa bağlı olması, o an bağlı olmasa bile en az bir kez bağlanıp şifrenin kayıtlı olması şirket bilgilerinize ulaşmak isteyen internet korsanları için yeterli… İş yerlerinden veri güvenliği üzerine yapılan birçok araştırmada en zayıf halkanın çalışanlardan oluştuğunu hatırlatmakta fayda var.

Patronlar en çok bu uygulamaları yasaklıyor

Peki dünya ülkelerinde patronlar çalışanlara hangi yazılımları, uygulamaları ya da oyunları yasaklıyor? Bu konu üzerine araştırma yapan kurumsal çözümler üreticisi Mobileiron isimli şirketin elde ettiği sonuçlar bir hayli ilginç… Dünya genelinde birçok ülkede 7 bin 800 şirket üzerinde yapılan ankete katılan patronların en çok yasakladığı oyun ise Angry Birds oldu. Angry Birds dışında Facebook, Twitter, Instagram, Snapchat gibi sosyal mecralar, Google Drive ve Dropbox gibi sanal hafıza uygulamaları, Netflix ve Youtuba gibi video izlenebilen uygulamalar ağırlıklı olarak listeye girmesi dikkat çekti.

Angry Birds dışında Pokemon GO, CLash of Clans gibi oyunlar da yasaklılar listesinde kendisine yer buldu. Mobil oyunların çalışanların zamanını çalması kadar, yazılımlarında barındırdıkları sayısız açıklar da etkili oldu.

İşte patronların çalışanlarına en çok yasakladığı uygulamalar
4.8 Puan
Değerlendirme

Halil Yıldırım
28 Yaşında Yıldız Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümü mezunudur. Bilişim sektörünü yakında takip eden Yıldırım, Teknolojiye olan yoğun ilgisinden ötürü bilirmiydin.com haber portalında teknoloji haberlerini paylaşmaktadır.
 
 
Bilim ve Teknoloji Yazarı
E-Posta: halil.yildirim@bilirmiydin.com
Cep: 0530 340 32 63
loading...

İlişkili yazı

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.