İstanbul’un otopark sorununa teknolojik çözümler

Türkiye’nin özellikle de İstanbul’un hiç bitmeyen sorunlarından bir tanesi olan trafik sorunu, otopark sorununu da beraberinde getiriyor.

Her gün milyonlarca İstanbullu bir yerden bir yere giderken oluşturduğu trafik sorunun çözülmesi için birçok adım atılıyor. Ancak atılan bu adımlara rağmen, trafiğe katılan araç sayısı da büyük bir hızla arttığı için net bir çözüm üretilemiyor. Hatta İstanbul trafiğinde yol almak her geçen gün, özellikle yoğun saatlerde pek mümkün olamıyor.

Çalıştıkların trafik, durduklarında park sorunu

Harelet halindeyken her gün İstanbul trafiğini çekilmez hale getiren araçların durdukları zamanlar ise ayrı bir sorunu beraberinde getiriyor; Park sorunu… İstanbul’da kalabalık bir ilçenin yoğun bir caddesinde oturuyorsanız, aracınız için yer bulmak ayrı bir dert!

İSPARK’ın 100 binden fazla kapasitesi

Ancak park sorunu trafik yoğunluğuna oranla çok daha hızlı bir biçimde gideriliyor. Park sorunun çözülmesinde önemli adımlar atam İSPARK’ın en büyük destekçisi ise teknoloji… İstanbul’da 750 ayrı noktada İstanbullulara park hizmeti veren İSPARK, 2 bin 500 çalışanı ile 100 binden fazla araç kapasitesine sahip.

Teknolojik çözümler ile aynı alana daha fazla otomobil park edebiliyor

Son yıllarda devreye aldığı mekanik otopark sistemi, yarı otomatik otopark sistemi ve dönme dolap gibi sistemlerle İSPARK, araç kapasitesini birkaç katına çıkarmış durumda. Sadece kapasite artırımı değil bu otoparkların bakımı ve yenilenmesi görevini de yerine getiren İSPARK, düzenli olarak yaptığı analizlerle İstanbul’da otopark ihtiyacı artan alanları tespit ediyor. Bu alanlarda mevcut alanları genişletmek yerine elinde bulundurduğu alan üzerinde yaptığı teknolojik değişiklikler ise bir aracın park edeceği yere daha fazla araç park etmesini sağlıyor. Özellikle dönme dolap teknolojisi ile 2 aracın gireceği alana 8, 4 aracın gireceği bölüme ise 24 araç park edebiliyor.

Özellikle en yoğun bölgelerde

Bu teknolojiler Eminönü, Kadıköy, Altunizade, Merter gibi İstanbul’un en yoğun olduğu alanlarda kullanılıyor.

İstanbul’un otopark sorununa teknolojik çözümler
4.9 Puan
Değerlendirme
Halil Yıldırım
28 Yaşında Yıldız Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümü mezunudur. Bilişim sektörünü yakında takip eden Yıldırım, Teknolojiye olan yoğun ilgisinden ötürü bilirmiydin.com haber portalında teknoloji haberlerini paylaşmaktadır.
 
 
Bilim ve Teknoloji Yazarı
E-Posta: halil.yildirim@bilirmiydin.com
Cep: 0530 340 32 63
loading...

İlişkili yazı

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.