İstanbulluları sevindiren müjdeli haber Bakan’dan geldi

İstanbul ve Türkiye adına en önemli projelerden birisi olan Marmaray Projesi her gün yüz binlerce İstanbul vatandaşı taşıyor. 2004 yılında temeli atılan ve Marmara Denizi’nin yüzeyinin da 60 metre hattından geçen tünel ile Avrupa ile Asya kıtalarını deniz altından bağlayan ilk proje olan Marmaray’ın kesintisiz güzergahı 2018 yılında daha da artacak.

Sirkeci – Halkalı ve Gebze – Kazlıçeşme banliyö hattı 2018’de açılıyor

Yıllardır bakım ve yenileme çalışmaları nedeniyle kapalı olan Halkalı ile Sirkeci ve Gebze ile Söğütlüçeşme arasında banliyö hatlarında mutlu sona gelecek yıl ulaşılacak. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, İstanbul tarihinin unutulmaz banliyö hatlarındaki çalışmaların 2018 yılının sonuna kadar tamamlanacağı müjdelerken, tren hatları hem Marmaray hem de Yüksek Hızlı Tren projeleri ile birleştirilecek.

Marmaray hattı Halkalı’ya kadar uzatılmış olacak

2013 yılından bu yana Ayrılıkçeşme ile Kazlıçeşme arasında hizmet veren Marmaray, Halkalı ile Sirkeci arasındaki banliyo hattının yenilenerek hizmete girmesi sonrasında Avrupa yakasında Halkalı’ya kadar uzanacak. Anadolu yakasında ise Pendik ile Ayrılıkçeşme arasında inşa edilen yeni güzergah ile Marmaray projesi Yüksek Hzılı Tren (YHT) projesi ile de birleştirilmiş olacak. Tüm bu inşaat halindeki projelerin tamamlanmasının ardından Ankara’dan başlayan Yüksek Hızlı Tren hattı Pendik’ten Ayrılıkçeşme’ye oradan da Marmaray tüp geçit hattına bağlanacak.

İstanbul’un en doğusu ile en batısı birleşiyor

Kazlıçeşme’den sonra Sirkeci-Halkalı banliyo hattına entegre olacak Marmaray projesi sayesinde İstanbul’un en doğusu ile en batısı birleşecek. Sadece İstanbul boydan boya geçilmekle kalmayıp, Ankara’dan trene binen bir kimse hiç kesintisiz olarak Halkalı’ya kadar gitmiş olacak. Halkalı’dan sonra ise Tekirdağ, Kırklareli ve Edirne illerimizde geçerek Yunanistan sınırına kadar uzanan demiryolu ile de birleştiğinde başkent Ankara demir ağlarla Yunanistan’a kadar uzanmış olacak.

Öte yandan Ankara ile Konya arasında da Yüksek Hızlı Tren hattı bulunuyor.

İstanbulluları sevindiren müjdeli haber Bakan’dan geldi
4.9 Puan
Değerlendirme

loading...

İlişkili yazı

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.