İstanbullular en çok karpuz ve domatesi seviyor

İstanbulluların 2016 yılı boyunca en fazla tükettiği sebze domates olurken ve karpuz da mevye kategorisinde ilk sırada yer aldı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesine bağlı olarak hizmet veren Bayrampaşa ve Ataşehir’de bulunan hal müdürlüklerinden alınan verilere göre 2016 yılında tüketilen toplam sebze ve meyve miktarı 109 bin 747 tonluk artış kaydetti. 2016 yılı tamamında çok büyük çoğunluğu Anadolu ve Trakya’daki illerimizden gelen ve İstanbul’da market, pazar ve manav tezgahlarında satışa sunulan sebze ve meyve miktarı 3 milyon 126 bin 776 ton olarak kayıtlara geçti.

İstanbul’un hallerine giren milyonlarca tonluk sebze ve meyvenin kategorilerine bakıldığında ise sebze girişinin daha fazla olduğu göze çarpıyor. Geçtiğimiz İstanbul’a 1 milyon 819 bin 120 ton sebze getirilirken meyve ise 1 milyon 30 bin 656 ton oldu.

Hallerden 465 bin ton domates satıldı

Türkiye’nin içerisinde bulunduğu coğrafyada yetişen sebze meyve çeşitliliği paralelinde gerçekleşen sebze meyve satışlarında lider ise domates oldu. Gelişen sera yetiştiriciliği nedeniyle artık kış aylarında da market ve pazarlarda bolca bulunan domateste yaz ile kış ayları arasındaki fiyat farkı da kapanmaya başladı. Kış aylarında artan talebinde etkisiyle İstanbul hallerine gelem domatesin ağırlığı 465 bin 949 ton olarak açıklandı. Domatesin ardından İstanbul’da en çok tüketilen sebze patates oldu. Patatesi salatalık, biber ve kuru soğan gibi Türk mutfağının en önemli sebzeleri takip etti.

Bir önceki yıla göre en fazla artan sebze ise salatalık oldu. 2015 yılında 127 bin olan salatalık satışı 2016 yılında 167 bin ton oldu.

En çok muz tüketimi arttı

Meyve kategorisinde ağırlık bakımında lider meyve karpuz olurken, yaz aylarının en fazla aranan gıdası olan karpuz için yaklaşık 219 bin tonluk satış yapıldı. Karpuzu hem yaz hem de kış meyvesi olarak tüketilebilen elma 129 bin ton ile takip ederken muz satışı 128 bin ton olarak gerçekleşti. Dünyanın bir çok ülkesinde severek tüketilen meuve olan muz geçtiğimiz yıl İstanbul’da tüketimi en fazla artan meyve oldu. Büyük bir kısmı ithal edilen ancak son yıllarda Türkiye’de üretimi artan muz 2015 yılına göre yaklaşık 22 bin ton arttı.

İstanbullular en çok karpuz ve domatesi seviyor
4.7 Puan
Değerlendirme

Ahmet ÖZTÜRK
İstanbul Üniversitesi gazetecilik bölümü mezunu olan Ahmet Öztürk, 31 yaşındadır. Daha çok ekonomi ve eğitim alanlarıyla yakından ilgilenen Öztürk, birikmiş bilgi ve deneyimini kurucusu olduğu bilirmiydin.com haber portalında okurları ile paylaşmaktadır.
 
 
İmtiyaz Sahibi, Ekonomi ve Eğitim Yazarı
E-Posta: ahmet.ozturk@bilirmiydin.com
İletişim: 0535 508 12 24
loading...

İlişkili yazı

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.