İstanbul’da öğrenci yurdu kapasitesi 60 bini buldu

Dünyanın en büyük metropol şehirlerinden birisi olan İstanbul, git gide kalabalıklaşmaya devam ediyor. Üniversite okumak için pek çok öğrenciye ev sahipliği yapan İstanbul şehrinde öğrenci yurdu kapasitesi neredeyse 60 bine ulaştı.

Üniversite şehri olma yolunda hızla ilerleyen İstanbul’da üniversitelere katılım kapasitesi her geçen gün çoğalırken yurtlar az kalıyordu. Bu nedenle öğrencilerin mağdur olmaması için öğrenci yurtlarının kapasitesini arttırma çalışmaları başlatıldı.

KYK HİZMETLERİNDE İYİLEŞTİRME ÇALIŞMALARINA BAŞLADI

2015-2016 eğitim döneminde İstanbul’da Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı Yüksek Öğrenim ve Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) 21 yurt ile 19 bin 300 öğrenciye hizmet sunuyordu. Bu kapasitenin 12 bini kızlara, kalanı ise erkek öğrencilere ayrılmıştı. 2016-2017 döneminde ise yurt sayısını 23’e yükseltmeyi hedefliyor. Bu hedef gerçekleştirildiğinde ise 26 bin öğrenciye hizmet vermek amaçlanıyor. KYK’nin yaptığı bu iyileştirme çalışmaları ile öğrencilere sosyal açıdan pek çok imkan sunulmuş oldu.Odalarda artık daha az kişi ile kalınarak konforlu bir konaklama sağlanıyor. Bir odada kalan öğrenci sayısı 3’e düşürüldü ve neredeyse otel konforundaki rahatlık sunuldu. Ayrıca 24 saat sıcak su, ücretsiz internet ve daha çok fazla olanak sunulurken, birçok odada buzdolabı ve televizyon dahi bulunuyor.

TÜM ÖĞRENCİ YURTLARI DÜZENLEME ÇALIŞMALARI YAPIYOR

KYK’nin dışındaki İstanbul’da hizmet veren pek çok özel yurt da iyileştirme çalışmaları için hazırlanıyor. İstanbul’da hizmet sunan 461 özel yurt içinden 265 tanesi yükseköğrenim öğrencilerinin ihtiyaçlarını karşılar şekilde hazırlanmıştır. İstanbul’un geneline bakıldığında ise 50 bin 434 kişilik kapasitesi göz önüne alındığında en az 30 bin üniversite öğrencisine hizmet vermesi amaçlanıyor.Başta vakıf üniversiteleri olmakla birlikte diğer yükseköğretim kurumları da yurt hizmetini daha fazla öğrenciye daha iyi şartlarda sunmak için çalışmalar yapıyor. Bu üniversite ve özel yurtlar için fiyat 500 TL -10 bin TL arasında olmak üzere farklılık gösteriyor.Bu farklılık kalınan odalarda ne kadar kişinin bulunduğuna bağlı olarak da değişiyor. Ayrıca faydalanılmak istenen olanaklar için de ekstra para ödeyerek yararlanabiliyor. Hedeflere ulaşılıp ulaşılmadığına 2017 yılının sonunda incelenerek karar verilecek.

İstanbul’da öğrenci yurdu kapasitesi 60 bini buldu
4.8 Puan
Değerlendirme
loading...

İlişkili yazı

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.