İstanbul’da kiralar geriliyor

Son 5 yılda özellikle Suriyelilerin gelişi sonrası İstanbul’daki konut kiralarında yaşanan artış yerini sakinliğe bıraktı. Suriyelilerin İstanbul’a göçünün çok azalmış olması ve kentsel dönüşüm gibi nedenlerle yenilenen konut sayısı konut kiralarının gerilemesine neden oldu.

İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizameddin Aşa, İstanbul genelinde yaşanan kiralardaki dalgalanmayı ve konut piyasasında yaşanan değişimleri değerlendirdi. Yaşanan fiyat düşüşünü iki nedene bağlayan Aşa, Suriyeliler başta olmak üzere Türkiye’ye sığınan göçmen sayısında düşüş ve kentsel dönüşüm nedeniyle artan konut arzını gerekçe olarak gösterdi.

Öğrencilerden gelen talep de azaldı

Kira fiyatlarındaki düşüşe bir başka neden olarak öğrencilerden gelen talebin düşmesini gösteren Aşa, yüksek fiyatlar nedeniyle öğrencilerin yurtlarda kalmayı tercih ettiğini ya da İstanbul’da eğitim almaktan vazgeçtiklerini ifade etti.

Geçmiş yıllarda konut sayısının çok daha az olduğunu buna karşın konut kiralamak isteyenlerin sayısının çok fazla olduğunu hatırlatan Aşa, o dönemde kiraların çok daha yüksek olduğunu ifade etti.

Kentsel dönüşüm sonrası kira arzı arttı

Kentsel dönüşüm nedeniyle yıllardır 8-10 daire aralığındaki birçok binanın yıkılarak yerine en az 20 dairelik binaların yapılıyor. Bu sayede son birkaç yıl içerisinde Kartal, Küçükçekmece, Fikirtepe, Pendik gibi İstanbul önemli ilçelerinde kentsel dönüşüm nedeniyle birçok bina yıkılarak yerine yeni binalar dikildi ve dikilmeye devam ediyor. Yeni yapılan binalarda çok daha fazla daire bulunması nedeniyle bu bölgelerin birçok bölgesinde konut arzı arttı ve daire sayısı en az iki katına çıktı. Bu durum direkt olarak konut kiralarına yansıyor.

Yüksek aidat ev sahibini kira indirimine zorluyor

Kira geliri elde etmek için daire alan birçok yatırımcı, uzun süre boyunca kiracı bulamayınca çareyi kiraları düşürmekte buluyor. Yıkılan binalar yerine yapılan sitelerden daire alınan ev sahiplerini kirada indirime götüren bir diğer önemli sebep ise sitelerden alınan yüksek aidatlar… Birçok ev sahibi kira geliri elde edemediği gibi her aya ödemek zorunda kaldığı aidat ödemeleri nedeniyle talep ettikleri kira tutarında çok sert indirimlere girmek zorunda kalıyor.

Kira düşüşlerini yorumlayan Aşa, yüksek talep nedeniyle aşırı yükselen kiraların arz fazlası nedeniyle gerilediği bugünkü seviyelerin normal seviyeler olduğunu ifade etti.

İstanbul’da kiralar geriliyor
4.8 Puan
Değerlendirme

Ahmet ÖZTÜRK
İstanbul Üniversitesi gazetecilik bölümü mezunu olan Ahmet Öztürk, 31 yaşındadır. Daha çok ekonomi ve eğitim alanlarıyla yakından ilgilenen Öztürk, birikmiş bilgi ve deneyimini kurucusu olduğu bilirmiydin.com haber portalında okurları ile paylaşmaktadır.
 
 
İmtiyaz Sahibi, Ekonomi ve Eğitim Yazarı
E-Posta: ahmet.ozturk@bilirmiydin.com
İletişim: 0535 508 12 24
loading...

İlişkili yazı

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.