İnternet üzerinden yapılan ödeme tutarı artıyor

Online alışveriş teknolojilerine yapılan yatırımlar her geçen yıl meyvesini vermeye başladı. Dünya piyasalarına göre, Türkiye’de hala önünde çok daha gerilerde kalan internetten alışveriş rakamları etkili bir şekilde büyümeye devam ediyor.

Bankalararası Kart Merkezi’nin verilerine göre, 2016 yılı genelinde Türkiye’de internet üzerinden kredi kartı ile yapılan ödeme tutarı yüzde 24,6 artış kaydetti. Online alışveriş sistemlerinin kaydettiği büyüme ve her geçen gün alışveriş platformu sayısı ve çeşitlilik bu artıştaki en önemli pay olarak gösteriliyor.

300 milyondan fazla işlemde yaklaşık 70 milyar lira ödeme yapıldı

İnternet üzerinde yurt içine ve yurt dışına olmak üzere toplam yapılan ödeme miktarı 68,9 milyar liraya ulaşırken, toplam işlem adedi de yaklaşık 307 milyon adet oldu. İnternet üzerinden gerçekleştirilen ödeme adedinde 256,5 milyon ile yurt içi ödemeler açık ara önde bulunurken, yurt dışına yapılan ödeme adedi ise 50,4 milyon olarak açıklandı. Bankalararası Kartlar Merkezi (BKM) tarafından açıklanan verilere göre, işlem adedindeki artış ise yüzde 17,6 olarak gerçekleşti. 2015 yılın kredi kartları ile internet üzerinden yapılan ödeme adedi 260 milyon civarındaydı.

Son 5 yıldan internetten yapılan ödeme ikiye katlandı

İnternet ödeme teknolojilerinin de kaydettiği gelişim nedeniyle son 5 yılda internet üzerinden ödeme adedindeki artış yüzde 100’ü geçerek yüzde 109,8 olarak duyuruldu.

Yurt içinde işlem başına ödeme tutarı açık ara daha fazla

Toplam işlem adedi ve işlem hacminin de arttığı ödeme işlemlerinde, işlem başına düşen tutar da 212 liradan 225 liraya yükseldi. Her işlem başına toplam ödeme tutarındaki artış, yurt içi işlemlerde yapılan ödemelerden kaynaklanırken, yurt içi işlemler için bu tutar 248 lira olurken, yurt dışı için yapılan ödeme miktarı ise 107 liraya kadar düştü.

loading...

İlişkili yazı

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.