Instagram’ın kullanıcı sayısı yarım milyara ulaştı

Facebook ve Twitter ile birlikte sosyal medyanın en güçlü uygulamalarından olan Instagram büyüme hamlesini devam ettiriyor. 2010 yılının Ekim ayında ilk kurulduğunda sadece Apple iPhone cihazlarında çalışan popüler fotoğraf paylaşım uygulaması Instagram, aradan geçen yaklaşık 6 yılda kullanıcı sayısını 500 milyona taşımayı başardı.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, tüm dünya genelinde 500 milyon aboneden 300 milyondan fazlasının her gün en az bir kere uygulamayı kullandığı belirtildi. 2010 yılında kurulan ve 2012 yılında Facebook tarafından satın alınan Instagram’ın kullanıcılarının 400 milyon fazlasının ise ABD dışından olduğu öğrenildi.

İLK İKİ AYINDA BİR MİLYON KULLANICIYI GÖRDÜ

2010 yılının Ekim ayında kurulduğunda adede bir bomba etkisi yaratan Instagram, ilk iki ayında 1 milyon kullanıcıya ulaşmıştı. Her geçen gün kullanıcı sayısını artıran Instagram, fotoğraf paylaşım uygulamalarında öncü olmasının avantajıyla açıldıktan 1 yıl sonra 10 milyon kişinin kullandığı bir uygulamaya dönüşmüştü.

Artan ilgi sonrasında kullanıcı sayısı 30 milyon civarına geldiğinde, iPhone cihazlarda kullanılabilen uygulama Android cihazlar içinde kullanılabilir hale getirildi. Instagram’ın Android sürümü uygulama marketlerine düştükten sonra sadece 24 saat içerisinde 1 milyondan fazla indirilmişti.

facebook-instagrami-satin-aldi

NİSAN 2012’DE FACEBOOK SATIN ALDI

Instagram’a yönelik artan bu ilgi sonrası sosyal medya devi Facebook, 9 Nisan 2012 tarihinde Instagram’ı 1 milyar dolara satın aldığını açıkladı. Dev satın alma sonrası Facebook kullanıcılarının da entegre edilmesi sonrası Instagram’ın kullanıcı sayısı 1 ay bile geçmeden aylık olarak 50 milyonu görmüştü. Sonraki süreçte sürekli olarak üye sayısını her ay artırarak devam ettiren Instagram, 2013 Şubat ayında aylık 100 milyon kullanıcıya ulaştıktan sonra, Mart 2014’te 200 milyon, Aralık 2014’te aylık 300 milyon, Ekim 2015’te aylık 400 milyon, son olarak da geçtiğimi günlerde yarım milyar kullanıcı sayısını gördü.

Instagram, geçtiğimiz ay ise şirket tarihindeki en önemli değişikliklerinden birisini gerçekleştirerek, logosunu değiştirmişti. Tüm dünyada gelen ilk yorumlarda, çok sert eleştiriler alan Instagram, 500 milyon kullanıcıya erişerek gücünden hiçbir şey kaybetmediğini de göstermiş oldu.

Instagram’ın kullanıcı sayısı yarım milyara ulaştı
4.9 Puan
Değerlendirme
loading...

İlişkili yazı

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.