İngiliz HMS Illustrious İzmir’de hurdaya dönüşecek

İngiliz donanmasının son uçak gemisi olan HMS Illustrious; İzmir’in Aliağa ilçesinde hurdaya dönüştürüleceği firmaya ulaştı.

İngiltere donanmasının son uçak gemisi olan HMS Illustrious 7 Aralık’ta Türkiye’ye gelmek üzere Portsmounth limanından ayrılmıştı. Portsmounth limanından törenle ayrılan ve bir kılavuz eşliğinde Ege denizine ulaşan HMS Illustrious İzmir Aliağa da bulunan Leyal Gemi Söküm adlı şirkete teslim edildi.

Aliağa demir çelik fabrikalarında çeşitli şekillerde değerlendirilecek olan HMS Illustrious adlı uçak gemisinin 210 m uzunluğunda ve 22 bin ton ağırlında olduğu belirtildi. Gemi Geri Dönüşüm Sanayicileri Derneği  (GEMİSANDER) Başkanı Adem Şimşek yaptığı basın açıklamasında İzmir Aliağa da bulunan bölgenin geri dönüşüm konusunda AB standartlarında çalıştığını söyledi ve son yıllarda çok sayıda ülkeden birçok askeri geminin geri dönüşüm için buraya geldiğini ekledi.

İNGİLİZLER BUGÜNE KADAR 9 GEMİ GÖNDERDİ

İngiltere’nin geri dönüşüm için daha önce 9 adet savaş gemisi gönderdiğini hatırlatan (GEMİSANDER) Başkanı Adem Şimşek sözlerine şu şekilde devam etti;

“İngiltere’nin bize geri dönüşüm için gönderdiği savaş gemilerinin 3’ü uçak gemisiydi. En son gönderilen gemi Portsmouth limanından 7 Aralık’ta kalkan ve 15 günde Aliağa’ya ulaşan HMS Illustrious oldu. Aliağa’ya demirlemesi bizi mutlu eden HMS İllustrious İngiltere’nin gemi geri dönüşümünde yüksek standartlar ve iyi kriterler araması sebebiyle burada. HMS Illustrious askeri teçhizatlar ve içinde ki tehlikeli maddelerden arındırıldıktan sonra Basel Konvansyonu’na uygun olarak Aliağaya ulaştırıldı. HMS Illustrious’un Aliağa’ya gelmesiyle tesislerimizde çok güzel bir hareketlilik başladı. Leyal Gemi Söküm HMS Illustrious’u yaklaşık 4-5 ay gibi kısa bir sürede tamamen parçalayacak ve geri dönüşümü tamamlamak amacıyla Aliağa da bulunan demir çelik fabrikalarına teslim edecektir” dedi.

(GEMİSANDER) Başkanı Adem Şimşek; Aliağa da ki bölge içerisinde Hollanda ve Almanya’nın gönderdiği iki askeri geminin sökümünün de devam ettiğini söyledi ve İspanyol bir askeri geminin de bu bölgede sökülmesine karar verildiğini bildirdi. Özellikle savaş gemilerinin yüksek kalitede demirden üretildiğini de sözlerine ekleyen (GEMİSANDER) Başkanı Adem Şimşek; eritilen demirin inşaat demiri, sac boru ve özel ürün üretiminde kullanılacağını da söyledi.

İngiliz HMS Illustrious İzmir’de hurdaya dönüşecek
4.7 Puan
Değerlendirme
Ahmet ÖZTÜRK
İstanbul Üniversitesi gazetecilik bölümü mezunu olan Ahmet Öztürk, 31 yaşındadır. Daha çok ekonomi ve eğitim alanlarıyla yakından ilgilenen Öztürk, birikmiş bilgi ve deneyimini kurucusu olduğu bilirmiydin.com haber portalında okurları ile paylaşmaktadır.
 
 
İmtiyaz Sahibi, Ekonomi ve Eğitim Yazarı
E-Posta: ahmet.ozturk@bilirmiydin.com
İletişim: 0535 508 12 24
loading...

İlişkili yazı

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.