İstanbul’un taşı toprağı 2 trilyon dolar

Yıllardır dillerde dolaşan İstanbul’un taşı toprağı altın ifadelerinin toplamda ne kadar ettiği ortaya çıktı. Türkiye Veri İşleme Üssü olan TUVİUS, bir süredir yaptığı araştırmanın sonuçlarını kamuoyuna açıkladı ve İstanbul’daki tüm arazilerin toplam değerini belirledi.

Yaklaşık 5.2 milyar metrekarelik alanı bulunan İstanbul’da otoyollar, göller, dereler, nehirler gibi ekonomik değeri belli olmayan alanlar hariç İstanbul’un tüm arazilerinin toplam değerinin 2 trilyon dolar olduğu ortaya çıktı. Yıldız Teknik Üniversitesi sınırlarında bulunan Teknopark’ta faaliyetlerini sürdüren kuruluş, bir birinden değerli araştırmalara imza atıyor.

İstanbul arazilerinin metrekare ortalaması bin 250 lira

Son olarak İstanbul’un arazilerinin değerini araştıran TUVIUS’un Genel Müdürü İshak Kurtuluş Altun, İstanbul arazilerinin ortalama metrekare değerinin bin 250 lira olduğunu ifade etti. Toplam arazilerin tam olarak değeri ise 2 trilyon 50 milyar 974 milyon 856 bin 94 dolar… Türk lirası olarak ifade edecek olursak da yaklaşık 7 trilyon lira diyebiliriz.

Avrupa yakasında en pahalı araziler Şişli’de

2 trilyon dolarlık araziler arasında en değerli ilçeler Avrupa yakasında yer alırken başı çeken ilçe ise Şişli oldu.. Şişli’yi Beyoğlu, Beşiktaş, Zeytinburnu ve Fatih takip ederken, buralarda en ucun metrekare arsa değeri 10 TL, en pahalısı ise 25 bin lira olarak ifade edildi. Avrupa’da Bakırköy, Güngören ve Kağıthane ise arsa değeri bakımından yıldızı parlayan ilçeler arasında.

Anadolu’nun en değerlisi Kadıköy

Anadolu yakasının en değerli ilçeleri olarak Kadıköy, Ataşehir ve Maltepe isimleri ön planda yer aldı. Bu üç ilçenin ortalama arazi değeri 5 bin lira ile 10 bin lira arasında yer alırken, Üsküdar, Ümraniye ve Kartal’da arazilerin ortalama değer 2 bin 500 lira ile 50 bin lira aralığında bulunuyor. İstanbul’da genel olarak arazi fiyatlarının en düşük olduğu 3 ilçe olarak Şile, Silivri ve Çatalca gösterildi. Bu üç ilçede de ortalama metrekare fiyatlarına 500 liranın altında değer biçiliyor.

İstanbul’un taşı toprağı 2 trilyon dolar
4.9 Puan
Değerlendirme
Ahmet ÖZTÜRK
İstanbul Üniversitesi gazetecilik bölümü mezunu olan Ahmet Öztürk, 31 yaşındadır. Daha çok ekonomi ve eğitim alanlarıyla yakından ilgilenen Öztürk, birikmiş bilgi ve deneyimini kurucusu olduğu bilirmiydin.com haber portalında okurları ile paylaşmaktadır.
 
 
İmtiyaz Sahibi, Ekonomi ve Eğitim Yazarı
E-Posta: ahmet.ozturk@bilirmiydin.com
İletişim: 0535 508 12 24
loading...

İlişkili yazı

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.