İşte Japon mucizesi

Japonya’da mucize! 30 metrelik çukur 48 saatte kapatıldı

Sahip olduğu üstün teknoloji ve bu teknolojiler sayesinde oluşturulan yüksek hayat standartları ile hatırladığımız Japonya tüm dünyayı hayrete düşüren bir olaya imza attı. Önemli bir ulusun sahip olduğu teknoloji değil, bu teknolojiyi hayatın içerisinde ne kadar dahil edebildiği görüşüne en güzel örneklerden biri Japonya’nın Fukuoka kentinde yaşayandı.

Ülkenin güneybatı sahillerinde yer alan kentte, en işlek caddelerden birinin üzerinde 8 Kasım sabahı açılan devasa çöküntü dünya kamuoyunun manşetlerine taşınmıştı. Okyanusun ortasında dört bir yanı sularla çevrili bir ada ülkesi olan Japonya’da deprem ve tsunami olmak üzere felaket haberleri görmeye, okumaya alışık olan dünya kamuoyu bir kez daha bir doğal afet haberi okuduğunu sanıyordu. Ancak bu kez yaşananlar küçük bir aksilik nedeniyle oluşan büyük bir sorunun bilim ve teknoloji yardımı ile nasıl üstesinden gelinebileceğini tüm dünyaya göstermiş oldu.

Ayrıca yüksek sorumluluk bilincine sahip yöneticilerin hizmet prensibi sayesinde sahip olunan imkanlar hızlıca seferber edildi ve 15 metre derinliğinde, 30 metre çapındaki kocaman bir delik 48 saat içerisinde kapatıldı.

8 Kasım sabahı ülke saatine göre sabaha karşı 05.00 sularında kanalizasyon sistemine uzun zamandır devam eden sızıntı otoyolun ortasın çökmeye neden oldu. Kentin en işlek caddelerinden birisinin üzerinde yaşanan bu çökme giderek genişledi ve gün ışıdığında şehrin göbeğinde 15 metre derinliğe ulaşmış devasa bir çukur oluşmuştu.

YOL ESKİSİNDEN 30 KAT DAHA SAĞLAM OLDU

Hiç zaman kaybetmeden görev başına geçen yetkililer oluşan bu çukuru kapatmak için derhal çalışmalara başladı. Özel bir çimento karışımı hazırlandı ve o kara delik 48 saat içerisinde 3 metre derinliğe kadar kapatıldı. Bu mesafede kırılan su şebekesi, doğalgaz boruları ve kanalizasyon sistemi yeniden onarılması için çalışmalar 3-4 gün daha devam etti. Olay sırasında yaklaşık 800 haneye su ve doğalgaz verilemedi. Bu hanelerin daha fazla mağdur edilmemesi için yetkililer elini çok çabuk tuttu. ve sonuç olarak sadece 1 hafta içerisinde o kocaman delik hiç açılmamış gibi kapatıldı. Fukuoka Belediye Başkanı Soiçiro Takaşima, yolun eskisine göre 30 kat daha dayanıklı olduğunu belirtti ve bağımsız kuruluşların da yolda testler yapacağını açıkladı.

İşte Japon mucizesi
4.9 Puan
Değerlendirme

Halil Yıldırım
28 Yaşında Yıldız Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümü mezunudur. Bilişim sektörünü yakında takip eden Yıldırım, Teknolojiye olan yoğun ilgisinden ötürü bilirmiydin.com haber portalında teknoloji haberlerini paylaşmaktadır.
 
 
Bilim ve Teknoloji Yazarı
E-Posta: halil.yildirim@bilirmiydin.com
Cep: 0530 340 32 63
loading...

İlişkili yazı

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.