İnternet korsanları ATM’lerin peşine düştü

Teknolojinin her geçen gün kendisini aştığı günümüzde internet korsanları, sanal dünyamızın korkulu rüyası olmaya devam ediyor. Kolay yoldan zengin olmak için bilgisayarlar üzerindeki hakimiyetini kullanmaya çalışan internet korsanları, özellikle bankaları hedef almayı sürdürüyor. Yazılım üzerinden suç işleyerek her gün insanları ve kurumları milyonlarca dolar zarara uğratan hackerlerin yeni planlarının ise sistemler üzerinden ATM’lere saldırmak olduğu ortaya çıktı.

İNTERNET KORSANLARI BANKALARIN ATM SİSTEMLERİNİ ELE GEÇİRMEYE ÇALIŞIYORLAR

Rusya’da araştırmalarını ve çalışmalarını sürdüren Group IB isimli bir siber güvenlik firması, hazırladığı son rapor ile internet korsanlarının ATM’lere yapılacak bir saldırı ile bankaları ne kadar zarar uğratabileceği gözler önüne serildi.

Hackerların çalışma prensibi hakkında da açıklamalara yer verilen raporda, korsanların ATM’leri soymak için herhangi bir fiziksel güç kullanmaya gerek kalmayacağı ifade edildi. Kendi geliştirdikleri zararlı yazılımlar sayesinde ATM’lerin sistemlerini istedikleri gibi kontrol edebilmenin yolunu araştıran hackerlar, çok kısa sürede tek bir bankanın birçok ATM’sinden para çalmak üzere planlar yapıyorlar.

AVRUPA’NIN BİRÇOK ÜLKESİNDE BANKALARIN SİSTEMLERİNE SIZMA GİRİŞİMİNDE BAŞARILI OLDULAR

İngiliz basın yayın organı BBC’nin de bir haberine konu olan internet korsanlarının İngiltere, Hollanda, Poloyna, İspanya, Rusya, Estonya gibi ülkelerde bankaların sistemlerine girmeyi çalışan internet korsanlarının bu konuda ilerleme kaydettiği belirtildi. Bankaların sistemlerine girebile korsanların, ATM sistemine de eriştikten sonra birçok ATM’den haznelerinde bulunan parayı kusturacak yöntemler araştırıyor.

EĞER BAŞARIRLARSA ATM SALDIRISI BİR BANKAYI BİNLERCE DOLAR ZARARA UĞRATIR

Bunu başardıklarında çok fazla zamanı olmayan internet korsanlarının bir bankanın sistemlerini tamamen ele geçirdiklerinde ATM’lerin başına kendi elemanlarını göndererek ATM’den çıkan paraları toplaması gerekecek. Group IB isimli güvenlik firmasının yaptığı tahminlere göre, eğer internet korsanları başarılı olursalar, bu yöntem üzerinden bir bankayı dakikalar içerisinde 400 bin dolar zarara uğratabilir. Öte yandan birçok bankanın ATM sistemleri, belirli bir süre içerisinde belirlenen miktarların dışında para çıkışına müsaade etmeyecek şekilde programlanmış durumda.

İnternet korsanları ATM’lerin peşine düştü
4.8 Puan
Değerlendirme
Halil Yıldırım
28 Yaşında Yıldız Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümü mezunudur. Bilişim sektörünü yakında takip eden Yıldırım, Teknolojiye olan yoğun ilgisinden ötürü bilirmiydin.com haber portalında teknoloji haberlerini paylaşmaktadır.
 
 
Bilim ve Teknoloji Yazarı
E-Posta: halil.yildirim@bilirmiydin.com
Cep: 0530 340 32 63
loading...

İlişkili yazı

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.