Herkeste en az 2 kredi kartı var!

Türkiye ve dünya ekonomisinde en sık kullanılan finansal enstrümanlardan bir tanesi olan kredi kartı her geçen gün yaygınlaşıyor. Özellikle Türkiye’de orta gelir grubu ve düşük gelir gurubu için neredeyse zorunlu bir ihtiyaç haline dönüşen kredi kartlarına ve kredi kartı borçlarına ilişkin Eylül ayı istatistikleri açıklandı.

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) tarafından açıklanan verilere göre, geçtiğimiz eylül ayındaki kredi kartı sayısı 57,7 milyon olarak gerçekleşti ve geçtiğimiz yılın aynı ayına göre bir değişiklik göstermedi. Banka kartı sayısı ise 2015 yılının aynı ayına oranla yaklaşık yüzde 1 artış kaydetti ve 114,7 milyona ulaştı. Adet olarak kart sayısının çok önemli bir artış yaşanmazken, banka kartı ile yapılan ödeme miktarında yüzde 33’lük bir artış yaşandı ve ödenen tutar 4,5 milyar lira olarak kayıtlara geçti. Kartlar ile yapılan ödemelerin çok büyük çoğunluğu kredi kartları ile yapılırken kart kullanıcıları geçtiğimiz eylül ayında 44,5 milyar liralık ödeme gerçekleştirdi. Ortaya çıkan bu tutar kredi kartı ödemelerinin geçtiğimiz yılın aynı ayına göre yüzde 8 arttığı anlamına geliyor.

22 MİLYON KİŞİ KREDİ KARTI KULLANIYOR

80 milyona dayanan nüfusunu bulunduğu Türkiye’de 22 milyon Türkiye vatandaşının kredi kartı bulunurken, toplam bireysel kredi kartı sayısının 54,4 milyon olduğu açıklandı. İnternet bankacılığı ve dijital teknolojilerin gelişmesi ile yaygınlaşan sanal kart sayısının ise eylül ayı itibarı ile 4,9 milyon olduğu belirtildi. Sanal kartların fiziki kullanımı koşulları olmadığı dikkate alındığında kredi kartı kullanıcılarının cüzdanlarında ortalama 2,25 kredi kartı taşıdığı ortaya  çıkıyor. Kredi kartı sayısını yorumlayan Bankalararası Kart Merkezi Genel Müdürü Soner Canko, kişi başına düşen 2,25 kredi kartı sayısının vatandaşların gereksiz miktarlarda kredi kartı kullanmadığı anlamına geldiğini söyledi.

Kredi kartlarıyla oluşan bireysel borçluluk rakamlarına bakılacak olursa eylül ayında kredi kartı ile yapılan harcama tutarı 35,6 milyon lira oldu. Bu rakamı kredi kartı kullanan 22 milyon kişiye bölersek, ortalama kişi başına harcamam 616 lira çıkıyor. 2016 yılının ilk 9 aylık kredi kartı bakiyesi ise 82 milyar lira, yıl genelinde kişi başına borçluluk ise 3 bin 727 lira olarak hesaplandı.

Herkeste en az 2 kredi kartı var!
4.8 Puan
Değerlendirme
Ahmet ÖZTÜRK
İstanbul Üniversitesi gazetecilik bölümü mezunu olan Ahmet Öztürk, 31 yaşındadır. Daha çok ekonomi ve eğitim alanlarıyla yakından ilgilenen Öztürk, birikmiş bilgi ve deneyimini kurucusu olduğu bilirmiydin.com haber portalında okurları ile paylaşmaktadır.
 
 
İmtiyaz Sahibi, Ekonomi ve Eğitim Yazarı
E-Posta: ahmet.ozturk@bilirmiydin.com
İletişim: 0535 508 12 24
loading...

İlişkili yazı

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.