Her iki saniyede bir kişi bu hastalıkla yüzleşiyor

Profesör Doktor Öztürk, ”Bir yıl içerisinde 17 milyon kişi inme geçiriyor ve bunların 6 milyonu inme sebebiyle hayatını kaybediyor.” dedi.

Bir süredir Türk Nöroloji Derneğinin başkanlığını yürüten Profesör Doktor Şerefnur Öztürk, 29 Ekim İnme Günü nedeniyle yaptığı açıklamada Türkiye’de her altı kişiden birinin herhangi bir akrabasının ya da kendisinin, hayatı süresince ani konuşma bozukluğu, bacak ve kollarda güçsüzlük ya da uyuşma gibi problemlerle karşılaştığını söyledi.

İNME TEDAVİSİNDE ZAMAN ÇOK ÖNEMLİ!

TÜİK 2015 verilerine göre, Türkiye’de o yılda beyin damar hastalıkları dolayısıyla yaklaşık 38 bin kişinin hayatını kaybettiğini aktaran Dr. Öztürk; inmeden korunma, etkili ve çarçabuk şekilde hızlı tedaviye ulaşma, inme sonrasında rehabilitasyon ve sosyal hayatın iyileştirilmesi için muhtelif kurum ve kuruluşların çalışmalarını artması gerektiğini dile getirdi. İnmenin beyin damar hastalıklarına bağlı olarak, beklenmedik şekilde vuku bulan ve çok hızlı tedavi gerektiren bir sağlık sorunu olduğunu önemle vurgulayan Dr. Öztürk, inme tedavisindeki en mühim faktörün tedaviye çabuk ulaşabilmek olduğunu, geçen her dakikada anbean beyindeki milyonlarca hücrenin öldüğünü söyledi.

Öztürk, halkın inme hastalıkları konusunda yeterli bilgi sahibi olmadığının altını çizerek, risk etmenlerini azaltacak, hayat tarzı değişiklikleri hakkında aydınlatılmaları ve bu konuda toplumun bütün yayın organlarının müsait ortamı hazır hale getirmesinin en az ilaç tedavileri kadar etkili olduğuna dikkat çekti ve, ”Ortaöğretim okullarından başlamak kaydıyla sebze ve meyveyi yeterince muhteva eden doğru beslenme alışkanlıklarının edindirilmesi sigara ve alkol kullanımının önlenmesine yönelik bilgilendirme, fiziki hareketleri artıracak ortamların oluşturulması, hipertansiyon, şeker ve kalp hastalıklarının düzenli ve uygun tedavisi, obeziteyi engelleyecek taktikler sadece sağlık merkezleri yoluyla değil, aynı zamanda; okullar, parklar, spor ve halk eğitim merkezleriyle birlikte bir bütün olarak ele alınmalıdır.” dedi. Araştırmalara göre dünya üzerinde her iki saniyede en az bir kişi inme geçiriyor. Ne yazık ki başta ülkemiz olmak üzere kimze bu durumun farkında değil.

Her iki saniyede bir kişi bu hastalıkla yüzleşiyor
4.8 Puan
Değerlendirme
loading...

İlişkili yazı

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.