Hayalindeki Üniversiteye 73 Yaşında Kavuştu

Türkiye’de en büyük sorunların başında gelen okur-yazarlık sorunu yeni nesillerde artık yok olmaya yüz tuttu. Ancak okuma, öğrenme arzusu öyle güçlü bir duygu ki eğer bir insanın içerisine bu istek varsa okumaya ve öğrenmeyi hangi yaşta olursa olsun başarabiliyor.

İşte bu durumun en güzel örneklerinden biri, İstanbul’un Büyükçekmece ilçesinde yaşandı. 73 yaşındaki Ülküye Bala isimli kadın Büyükçekmece Belediyesi tarafından düzenlenen “Evden Yeniden Okula Projesi” ile hayallerini kurduğu üniversite eğitimine başladı.

1943 yılında dünyaya gelen ve azmi ile çevresindeki her yaştan insana ilham kaynağı olan Ülküye Bala, 1964 senesinde evlendikten sonra eğitimine devam etmek istese de eşini ikna edemedi. Ama hayatında eğitim konusunda hiçbir zaman yapmadığı gibi, pes etmedi ve 1975 yılında eşini de ikna ederek ilkokul eğitimine başladı.

20 YILDAN FAZLA ARA VERMEK ZORUNDA KALDI

Sonrasında üç çocuğunun yetiştirilme süreci, sağlık problemleri derken Ülkü Bala, yaklaşık 20 yıl kadar içindeki okuma isteğini ertelemek istedi, ama o ateşin sönmesine asla müsade etmedi.

Çocuklarını yetiştirdikten sonra ailesi ile taşındıkları Büyükçekmece’de eğitimini tamamlamak için arayışa koyuldu. Tam da bu süreçte Evden Yeniden Okula Projesi’ni (EYOP) duydu. Projeye dahil olan azimli kadın, uzun yıllar ara verdiği eğitimine önce İngilizce kursu ile başladı. Sonrasında yarım kalan orta ve lise öğrenimini tamamladı. Ders çalışmaktan asla çekinmeyen, öğrenebilme kapasitesini her zaman zorlayan Ülküye Bala, eğitmenlerini bile şaşırtan bir performans ile zoru başardı.

Bu sezon açılan üniversite sınavlarına giren Ülküye Bala, ilk aşamada kendisinin ve EYOP eğitmenlerinin de takdirini toplayacak bir sonuç aldı. Şu sıralara tercih aşamasında olan Ülküye Bala, tercih yapmayı düşündüğü alanlar arasında olan yerel yönetimler tercihini yaparak 50 ylı aşkın süredir hayal ettiği üniversitenin kapısından giriş yapacak.

EĞİTİMİN YAŞI YOKTUR

Eğitim konusunda ailesinden görmediği desteği yıllar sonra kendi bilek hakkıyla elde eden 73 yaşındaki Ülküye Bala, hayatta insanların asla pes etmemesi gerektiğini, söz konusu eğitim ise bunun öğrenmenin yaşı olmadığı mesajını tüm Türkiye’ye iletmiş oldu.

Hayalindeki Üniversiteye 73 Yaşında Kavuştu
4.8 Puan
Değerlendirme
loading...

İlişkili yazı

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.