Hava kirliliği prematüre doğumlara neden oluyor

Küresel ısınma ve çevre kirliği başta olmak üzere dünyamıza verdiğimiz zararların insanlığa çıkardığı fatura her geçen gün daha da kabarıyor. 1900’lü yılların başlarından itibaren sanayileşmenin hız kazanması sonrası sadece üretim odaklı toplumlar oluşmaya başlarken sürekli çevreyi düşünmeyen adımlar atıldı.

Her yıl dünyamıza daha fazla zarar veriyoruz

Üretimin beraberinde getirdiği en önemli çevre felaketinin başında ise hava kirliliği geliyor. Direkt olarak iklim değişimi ile de ilgili olan karbon salınımı konusunda yapılan her yanlış insanlığın soluduğu havanın kalitesine üst düzeyde zararlar veriyor. Üstelik daha fazla para kazanabilmek adına sadece havayı kirletmekle kalmayıp, kirlettiğimiz havayı doğanın kendi koşullarıyla temizlemesine de engel olacak faaliyetlerde bulunuyoruz ve bulunmaya da devam ediyoruz.

183 farklı ülkeden 3,4 milyon prematüre doğum incelendi

Son yıllarda doğanın insanoğlundan intikamını almak için harekete geçmesiyle birlikte daha fazla gündeme gelmeye başlayan çevre bilinci geç kalınmış bir adım olarak karşımızda duruyor. Bu konuda en önemli sonuçlardan bir tanesi İsveç’in başkenti Stockholm’de araştırmalar yapan Stockholm Çevre Enstitüsü’nden geldi. İsveç’teki çalışmalara Londra Hijyen ve Tropikal Tıp Fakültesi Colorado Üniversitesinden bilim insanları da destek verdi. Araştırmacı grubu dünya genelinde 183 farklı ülkeden prematüre bebeklerin verilerine ulaştı. Elde edilen 3,4 milyon prematüre bebek üzerinde yapılan araştırmalar insanlık adına çok korkunç bir gerçeği ortaya çıkardı. Birçoğunda ölümle sonuçlanan prematüre bebeklerin doğumlarında atmosferde bulunan madde yoğunluğunun neden olabileceği konusunda bir tezi ortaya atan araştırma grubu, prematüre bebeklerin yüzde 18’inde bu madde nedeniyle erken doğum gerçekleştiğini ortaya çıkardı.

En riskli bölge Güneydoğu Asya

Yapılan araştırmaya göre neredeyse dünyanın her bölgesinde kirli havaya maruz kalan gebelerin bulunduğu gözler önüne serilirken en riskli bölgenin ise Çin’in de aralarında bulunduğu Güneydoğu Asya olarak açıklandı. Hesaplamalar sonucunda elde edilen tahmin, Güneydoğu Asya’da her yıl 1,6 milyon prematüre bebeğin doğumuna kirli hava neden oluyor.

Hava kirliliği prematüre doğumlara neden oluyor
4.8 Puan
Değerlendirme

loading...

İlişkili yazı

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.