Günlük dairelere OHAL uygulaması resmen başladı

Olağanüstü Hal dönemi kapsamında aran terör olaylarını önlemek ve suç örgütlerinin sıklıkla kullandığı günlük daire kiralamalarına kontrol ve bir düzenleme getirilmişti. BU düzenleme ile yasaların belirttiği kurallara uymayanlara yaptırımlar uygulanmaya başladı ve caydırıcı cezalar geldi. Gerçeğe aykırı kayıt tutanlara 5 bin lira, genel kolluk kuvvetlerinin terminallerine bağlanmayanlara 10 bin lira idari para cezası geliyor.

Hem ülkenin ve vatandaşların güvenliğini tehdit eden günlük kiralanan evleri birçok kez teröristlerin eylemleri öncesinde konaklamak için kullandığı ortaya çıkmıştı. Bu tablonun önüne geçmek için yapılan yasala düzenleme ile ayrıca günlük ev kiralayarak gelir etmesine karşın vergisini ödemeyen ev sahiplerinin de önüne geçilmiş oldu.

Resmî Gazete’nin bugünkü yayınlanan sayısında yer alan 678 sayılı Kanun Hükmünde Kararname kapsamında, günübirlik ev kiralayan kişilere kimlik bildirimi zorunlu hale getirildi. Bundan öncesinde kimlik kontrolü olmaması sebebi ile farklı amaçlar için kullanılabilen bu evlerde bundan sonrasında kimlik zorunluluğu getirilerek bu alandaki boşluğa hâkim olunacak.

KHK İLE KONTROL ALTINA ALINDI

Öncesinde 1174 sayılı Kimlik Bildirme Kanunu’nun ikinci maddesinin birinci fıkrasında sadece ‘bekar odaları ‘olarak geçen ibareye ‘günübirlik kiralanan evler’ ibaresi eklendi.

Yapılan düzenleme ile kanunda bulunan özel veya resmi her türlü konaklama mekanları, kayıtlarını bilgisayarda günü gününe tutmalı ve genel kolluk kuvvetlerinin bilgisayar terminallerine bağlanarak, mevcut bilgilerini anlık olarak aktarmak zorundalar.

ARTIK KURALLARA UYMAYANLARA CAYDIRICI CEZALAR VERİLİYOR

Günlük olarak tutuğu kayıtları kolluk kuvvetlerinin terminallerine bağlanarak bilgileri aktarmayanlara mülki idare amirlerince 10 bin lira, anlık veri gönderiminde bulunmayan ya da gerçeğe aykırı kayıt tutanlara 5 bin lira idari para cezası uygulanacak. Bu yapılan işlemlerin tekrarı durumunda işletmelerin ruhsatları iptal edilecek.

Tesislerin genel kolluk kuvvetlerinin terminallerine bağlanmaları için kararın yayınlanmasından itibaren 2 aylık zaman dilimleri var. Bu süreçte işlemlerini tamamlamaları gerekiyor.

Günlük dairelere OHAL uygulaması resmen başladı
4.7 Puan
Değerlendirme
loading...

İlişkili yazı

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.